Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Podsumowanie "Razem dla Niepodległej" 10 i 12 listopada [ZDJĘCIA]

data dodania: 2017-11-19
aktualizacja: 2017-11-19 21:35:18
W ramach tego projektu odbyło się m.in. podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci, wernisaż wystawy „Świadectwa historii” oraz koncerty zespołów: Tadek Firma Solo, Forteca, Contra Mundum.

10 listopada podsumowano konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat ph. "Razem dla Niepodległej" na który wpłynęło 186 prac plastycznych. Jurorzy, będąc pod wielkim wrażeniem dziecięcej twórczości, przyznali aż 18 równorzędnych nagród.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej i warsztaty dla laureatów konkursu oraz ich rodziców i opiekunów tworzenia kokard narodowych. Świąteczny charakter warsztatom nadał towarzyszący im koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu solistów z Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP nr 15 w Przemyślu, Studia Piosenki Aga Centrum Kulturalnego w Przemyślu i Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu.

Natomiast 12 listopada odbył się wernisaż wystawy „Świadectwa historii” na której prezentowane są eksponaty pochodzące z Archiwum Państwowego w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz od mieszkańców Miasta i którą możną zwiedzać do 23 listopada. Na niej, opróczdokumentów i afiszów z czasów I wojny światowej i II RP, znajdują się też zdjęcia prezentujące m.in. walki o twierdzę Przemyśl z lat 1914-15, oryginalne pocztówki z pierwszych dwóch dekad XX wieku przedstawiające przemyskie ulice, życie codzienne, miasto z okresu walk o twierdzę, widokówki, legitymacje, zaproszenia i przepustki.

Jest też książka „Ilustrowana Kronika Legionów Polskich” oraz pamiętniki z okresu walk o przemyską twierdzę. Można również zobaczyć bluzę mundurową Legionów Polskich, austriacką czapkę wojskową czy elementy austriackiego wyposażenia żołnierzy, jak np. lornetkę, saperkę czy chlebak. Ten dzień zakończył się koncertem "Razem dla Niepodległej" podczas którego przed licznie zgromadzoną widownią wystąpiły zespoły Contra Mundum i Forteca, a także Tadek Polkowski. Występy te udowodniły, że patriotyczny przekaz muzyczny może odbywać się nie tylko za pomocą tradycyjnych pieśni, ale również mieć miejsce we współczesnym rockowym i hiphopowym brzmieniu. Byłyto ostatnie w tym roku wydarzenia w ramach realizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu projektu „Razem dla Niepodległej”. W realizacji projektu Centrum Kulturalne w Przemyślu wsparli: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu.