Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Drzwi Przemyśla

data dodania: 2015-08-31
aktualizacja: 2015-08-31 11:04:21
Rusza projekt Drzwi Przemyśla. Dotyczy on zabytkowej stolarki drzwiowej, okiennej w naszym mieście. Autorzy zbierają środki, by utworzyć katalog tego zapomnianego dziedzictwa, któremu grozi wymiana lub zniszczenie.


Na czym polega projekt?

Dwuczęściowy, interdyscyplinarny projekt polega w pierwszej fazie na:
1) Stworzeniu fotograficznego katalogu secesyjnej stolarki drzwiowej w Przemyślu wraz ze opisami konstrukcji i dekoracji, a także przedstawieniu właściwej problematyki konserwatorskiej
2) Przygotowaniu odpowiedniej strony internetowej, która dzięki najlepszym rozwiązaniom będzie nie tylko gromadzić, lecz przede wszystkim udostępniać materiał, służący między innymi do edukacji lub pracy naukowej
3) Promocji zagadnień dziedzictwa na przykładzie stolarki drzwiowej w Przemyślu, odpowiednich rozwiązań konserwatorskich, oraz edukacji społeczeństwa w zakresie historii, sztuki i konserwatorstwa

Druga część projektu będzie polegała w głównej mierze na rozwijaniu bazy danych, poszerzaniu informacji przez pracę w archiwach, dołączeniu najciekawszych przypadków stolarki okiennej, oraz przede wszystkim na wydaniu albumu w formie książkowej, poświęconemu secesyjnej stolarce drzwiowej i okiennej w Przemyślu z wybranymi,wyjątkowymi fotografiami, wraz z częścią tekstową.

Dlaczego warto wesprzeć taki projekt?

Idea projektu narodziła się, gdy odwiedzając Przemyśl po raz kolejny zauważyłem, że w wielu kamienicach prowadzone są prace konserwatorskie. Można pomyśleć, że to bardzo dobrze! Ale cóż, poczęły znikać także autentyczne, zabytkowe drzwi, a przede wszystkim okna, które zastępowane zostały, albo tanimi, źle wykonanymi kopiami, lub co gorsza „plastikami”. Minął rok i niestety stolarka, którą wcześniej podziwiałem gdzieniegdzie zniknęła.
Poprzez zrealizowanie dokumentacji, oraz jej udostępnianie chcemy zbudować swoistego rodzaju archiwum, miejsce gdzie będzie można podziwiać wygląd jeszcze autentycznych zabytków, prowadzić dzięki temu pracę naukową, gdyż możliwe, że za 10 lat zabraknie prawdziwej substancji zabytkowej. Ale ostateczny cel jest wyższy. To wszystko ma na celu rozwój świadomości na temat dziedzictwa, autentyzmu a co za tym idzie budowanie inteligentnego, świadomego swojej historii, takżematerialnej społeczeństwa.

Dlaczego taki projekt w mieście Przemyśl?

Ze względu na wartościową i zachowaną substancję zabytkową, której grozi unicestwienie. Przemyśl, jako miasto ma ogromną tradycję, wiele zabytków, jest miejscem gdzie tak naprawdę zaczynała się dawniej wschodnio- południowa część Polski, która teraz nie jest w granicach administracyjnych naszego kraju. Na przełomie XIX i XX wieku, a także w dwudziestoleciu międzywojennym miasto rozwijało się bardzo prężnie, powstawało wiele nowych kamienic, działali znani artyści i zachowaną jeszcze pulę zabytków, którą niewątpliwie stanowi między innymi stolarka trzeba najpierw dojrzeć, docenić oraz chronić.

Na co przeznaczamy pieniądze?

Wspierasz pierwszy etap naszej pracy i na niego przeznaczamy wsparcie. Między innymi będzie to zakup odpowiedniego sprzętu cyfrowego do zdjęć, koszty związane z utworzeniem oraz utrzymywaniem strony internetowej.

Kogo wspierasz?

Osoby tworzące tenprojekt to Małgorzata Zbierska i Jan Pantuła, studenci Konserwatorstwa z Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Kamil Przybylski studiujący Informatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.


Za: http://wspieramkulture.pl/projekt/1072-Drzwi-Przemysla