Przemyśl - nasze miasto całą dobę

III Bieszczadzkie lato z książką

data dodania: 2008-07-15
aktualizacja: 2008-07-15 22:09:16
W dniach 12 i 13 lipca odbyła się trzecia edycja imprezy pn. „Bieszczadzkie lato z książką”. Pierwszego dnia gospodarzem było Lesko, drugiego – znane osobowości świata książki podejmował Przemyśl.

 

Impreza zorganizowana została przez wydawnictwo BOSZ oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przy współudziale Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Głównym celem tej inicjatywy jest promocja książek i oficyn literackich, a także propagowanie czytelnictwa poprzez spotkania ze znanymi autorami.

Już po raz kolejny temu wydarzeniu sprzyjała pogoda. Jak na lipiec przystało było słonecznie i ciepło – nawet bardzo. 13 lipca Przemyśl był centralnymMarcin Wolski, Krzysztof Masłoń i Eustachy Rylski w trakcie III Bieszczadzkiego lata z książką księgarskim miastem na mapie Polski. Wszystko zaczęło się dokładnie o godz. 10.00 od otwarcia mini targów książki w przygotowanym specjalnie na tę okazję namiocie usytuowanym na Rynku Starego Miasta. Swoje zasoby prezentowały następujące wydawnictwa: BOSZ, Zysk i S-ka, Wydawnictwo Literackie, WAB, Rebis, Prószyński i S-ka, Czarne, Publicat, Czytelnik no i oczywiście PCKiN ZAMEK. W Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz w Sali Narad Urzędu Miejskiego odbywały się spotkania z autorami, na których odpowiadali oni na pytania zadawane przez prowadzących oraz zgromadzonych słuchaczy, można też było poznać kulisy powstawania książek. Bezpośrednie spotkania z ulubionymi pisarzami odbywały się przy stoiskach wystawców, na których można było uzyskać cenne autografy. Było również „coś” dla najmłodszych. W mniejszym namiocie - obok głównego – odbywały się zajęcia plastyczne, konkursy i zabawy kończące się wręczaniem nagródnie tylko dla najlepszych. Tę część Bieszczadzkiego lata z książką przygotowali członkowie Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „Klanza”. Była też telewizja - ta miejscowa oraz ogólnopolska - która „kręciła” materiały związane z pobytem wybitnych osobowości w naszym mieście.

Głównymi bohaterami tego dnia byli oczywiście wybitni literaci. III Bieszczadzkie lato z książką uświetnili swoim udziałem:
AUTORZY:

  • Krzysztof Karasek – poeta, uznawany za jednego z najważniejszych twórców Nowej Fali, krytyk literacki, tłumacz,
  • Barbara Kosmowska - poetka, autorka powieści i opowiadań,
  • Wiktor Jerofiejew - prozaik, eseista, badacz literatury (Rosja),
  • Magda Skubisz – pisarka, nauczycielka (przemyślanka),
  • Dmitrij Strelnikoff - poeta i prozaik, tworzący po polsku i po rosyjsku, pieśniarz i kompozytor, biolog, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny (Rosja),
  • dr Marek Grajek - kryptolog oraz historyk hobbista,
  • Eustachy Rylski - prozaik, dramaturg, scenarzysta,
  • Marcin Wolski - pisarz, dziennikarz, satyryk, autor audycji radiowych, telewizyjnych oraz kabaretów,
  • Jacek Komuda - pisarz, historyk.

PROWADZĄCY SPOTKANIA:

  • Janusz Drzewicki - krytyk literacki, poeta,
  • Tadeusz Górny – dziennikarz, autor popularnego programu o książkach „Książki z Górnej Półki”,
  • Krzysztof Masłoń – dziennikarz, recenzent książkowy, pisarz,
  • Jerzy Kisielewski – dziennikarz, pisarz, syn Stefana Kisielewskiego.

W trakcie trwania imprezy wielu spośród przybyłych do Przemyśla gości skorzystało z możliwości zwiedzania miasta jeżdżąc stylową dorożką. Ta bardzo atrakcyjna forma poznawania najciekawszych zakątków grodu nad Sanem bardzo im się podobała.

O godz. 19.00 w  Galerii Zamek Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK została otwarta wystawa platynowej fotografii połączonej z promocją albumu „Fortress - Twierdza” Doroty Bakalus i Douglasa Petersena (USA). Towydarzenie świetnie wpisało się w klimat całego dnia, który „stał” pod znakiem książki. Album poświęcony jest przemyskim fortom, a wydany został w 2007 roku.

Bardzo intensywny niedzielny program Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zakończył się na dziedzińcu zamkowym plenerowym koncertem Beaty Rybotyckiej pt. „Widzialność marzeń”, który odbył się w ramach „ZAMKOWYCH WIECZORÓW MUZYCZNYCH”. Wśród widzów, którzy zapełnili całą przestrzeń dziedzińca znaleźli się również wszyscy ci, którzy ubogacili swoim udziałem III Bieszczadzkie lato z książką. Tak więc impreza z książką w roli głównej zakończona została muzyką.