Przemyśl - nasze miasto całą dobę
swiatpogody.pl

Ilu bezdomnych liczy Przemyśl?

data dodania: 2017-02-11
aktualizacja: 2017-02-12 18:38:13
Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych. Nocą z 8 na 9 lutego b.r. odbyło się Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Akcję organizuje co dwa lata Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w celu poznania obecnej skali bezdomności na terenie naszego kraju.

Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą władzom samorządowym podjąć konkretne kroki w kierunku skutecznej walki z bezdomnością na terenie poszczególnych gmin.

Ostatnia akcja liczenia bezdomności przeprowadzona została dwa lata temu, w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 roku. Wyniki badania przedstawiono w jednym z rozdziałów materiału informacyjnego: „Sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w roku 2014 oraz wyniki Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych(21/22 styczeń 2015)”. Jak mówią wyniki badań, dwa lata temu na terenie województwa podkarpackiego doliczono się ogółem 1131 bezdomnych, tym samym nasze województwo pod względem rozmiaru zjawiska bezdomności znalazło się aż na 11 miejscu. Największą skalę bezdomności zaobserwowano zaś w województwie mazowieckim. Sprawozdanie dostępne jest do wglądu dla wszystkich ludzi na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku w Przemyślu do liczenia bezdomnych zaangażowanopolicjantów, strażników miejskich, a także pracowników socjalnych. Sprawdzane były noclegownie, schroniska do ubogich i bezdomnych, szpitale oraz areszty. Odwiedzano także dworce, altany znajdujące się w ogródkach działkowych i pustostany. Uczestniczący w badaniu funkcjonariusze przeprowadzali wśród bezdomnych specjalne ankiety, które pomogą ustalić główne cechy osób dotkniętych zjawiskiem bezdomności (takie jak m.in. wiek, płeć, wykształcenie, przyczyny bezdomności itp.).

Wyniki tegorocznego badania liczby bezdomnych zostaną już niedługo zaprezentowane na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.