Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Odbicie Twierdzy Przemyśl

data dodania: 2014-07-21
aktualizacja: 2014-07-24 12:12:42
2 sierpnia (sobota) o godzinie 20.30 na Forcie X Orzechowce w Ujkowicach (powiat przemyski, województwo podkarpackie) odbędzie się rekonstrukcja historyczna pt. Odbicie Twierdzy Przemyśl. W regionie będzie to największe widowisko z okresu I wojny światowej.


Inscenizacja odbędzie się po zmroku, co stworzy niesamowity efekt walk w nocy, przy potężnej pirotechnice oraz efektach świetlnych i dźwiękowych. Odbędzie się ona w autentycznym miejscu zaciekłych walk podczas I wojny światowej, na terenie zbudowanego ok. 1880 roku pancernego fortu. W przedstawieniu weźmie udział 150 rekonstruktorów z grup z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Widowisko ma na celu uświadomienie ludziom, że Wielka Wojna to ogromna tragedia wielu narodów, żołnierzy, których kości do dziś rozrzucone są po polach i lasach całej Europy. To miliony zabitych i rannych, to okropieństwo wojny. Tym widowiskiem historycznym oddany zostanie im hołd.

Rekonstrukcja przygotowywana jest przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, a scenariuszem i reżyserią zajmuje się prezes stowarzyszenia Mirosław Majkowski.

Organizatorami rekonstrukcji są Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Pałac Sztuki we Lwowie. Gospodarzem terenu jest Wójt Gminy Przemyśl Witold Kowalski.


Mikroprojekt pt. „NASZE FORTY – WSPÓLNA HISTORIA – współpraca na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionie przygranicznym” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Mikroprojekt jest realizowany w ramach projektu parasolowego pn. Promocja wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturalnego Polski i Ukrainy – „Twierdzy Przemyśl” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Lider mikroprojektu: Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Partner mikroprojektu: Lwowski Pałac Kultury.

Cel główny: promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego Twierdzy Przemyśl.
Działania projektu:
1. Przeprowadzenie konferencji we Lwowie i wizyty studyjnej na terenach fortów po obydwu stronach granicy.
2. Powołanie polsko-ukraińskiej grupy rekonstrukcji historycznych.
3. Przeprowadzenie rekonstrukcji historycznej wybuchu I Wojny Światowej.



Jak dojechać?

•    Dla jadących od Przemyśla: w Żurawicy należy skręcić w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
•    Dla jadących od Jarosławia: kierujemy się na Pruchnik, przed tą miejscowością skręcamy w kierunku na Przemyśl (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
•    Dla jadących przez Rzeszów: w Łańcucie należy skręcić na Przemyśl, przez Soninę, Kańczugę, Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
•    Dla jadących przez Przeworsk: jedziemy w kierunku Kańczugi, w miejscowości tej skręcamy na Przemyśl (przez Pruchnik, droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).

Następnie we wsi Orzechowce skręcamy według kierunkowskazu na Ujkowice. Po przejechaniu ok. 800 metrów tuż za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo, w kierunku widocznego kościoła na wzniesieniu. Po kolejnych 500 metrach ukaże się nam parking.

 

Widzowie bez własnego środka transportu będą mogli skorzystać busów firmy Eurovit,które począwszy od godziny 18, co 40 min będą odjeżdżały spod Kamiennego Mostu (od ul. Czarnieckiego) do Ujkowic. Po zakończeniu rekonstrukcji będą one kursować z przystanku w Ujkowicach do Przemyśla. Cena biletu w jedną stronę 3 zł.