Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Plaga kleszczy w okolicach Przemyśla - jak się bronić?

data dodania: 2018-04-18
aktualizacja: 2018-04-18 13:11:46
Mieszkańcy skarżą się na ogromną ilość kleszczy, które "atakują" ludzi i zwierzęta.


- W dwa dni pies rasy york złapał około 50 kleszczy mimo że był zabezpieczony środkami odstraszającymi - napisała do redakcji Nowiny24 jedna z internautek.

- Ja z mężem także złapaliśmy kleszcze. Siedząc w ogrodzie zauważyłam na ręce dwa, szybko je wyjęłam jednak ślad pozostał. Na drugi dzień po spacerze również zdjęliśmy z siebie po dwa kleszcze, ale jeszcze nie wbite. Mamy małe dziecko i boimy sie zarówno o jego zdrowie, jak i wszystkich wkoło włącznie ze zwierzakami – dodała kobieta.

Kleszcze są niebezpieczne. W badaniach laboratoryjnych udowodniono, że nawet bez żerowania kleszcze mogą przeżyć 6 lat. Szacuje się, że 10–15 proc. tych pajęczaków zakażonych jest m.in. wirusem kleszczowego zapalenia mózgu i krętkami boreliozy. Samica co rok składa ok. 3 tys. jaj i przekazuje potomstwu zakaźne wirusy i krętki. - czytamy na poradnikzdrowie.pl.

Jak się chronić?

Odpowiedni ubiór to najprostsze możliwe działanie. Wybierając się do lasu należypamiętać o odpowiednim nakryciu głowy (czapka z daszkiem), koszuli z długim rękawem (najlepiej zakończonym ściągaczem), pełnych butach (klapki i sandały nie są wskazane) i opadających na nie długich spodniach (dobrym sposobem jest wpuszczenie nogawek w skarpetki). Spadający na człowieka kleszcz natrafia wówczas na barierę – jaką stanowi takie ubranie i… bywa, że musi cierpliwie czekać na następną okazję. Któż z nas jednak w upalny dzień zniesie taki szczelny „kombinezon”? Warto więc jeszcze zauważyć, że kleszcze po przedostaniu się na ciało żywiciela najpierw szukają dogodnego miejsca, a dopiero potem przyczepiają się i rozpoczynają żerowanie. W związku z tym mamy jeszcze pewną rezerwę czasu, która pozwala nam bezproblemowo usunąć „niezakotwiczonego” jeszcze kleszcza. Przede wszystkim należy starannie obejrzeć całe ciało po powrocie do domu. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). Warto też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody, a także wytrzepać iwyprać odzież. W ten sposób pozbędziemy się ewentualnych pasażerów na gapę.

 

 

Źródła doz.pl, poradnikzdrowie.pl, nowiny24.pl. Data 18.04.2018.