Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Reminiscencje Horynieckie

data dodania: 2014-03-14
aktualizacja: 2014-03-14 13:56:51
27 marca Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na prezentacje wybranych spektakli Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu - Zdroju.


W programie: „OSMĘDEUSZE”- Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia z Ośrodka Działań Artystycznych „Dorożkarnia” w Warszawie, tegorocznego laureata pierwszej nagrody - Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana oraz  spektakl „PADAMME, PADAMME” – na motywach „ODDZIAŁU CHORYCH NA RAKA” - Aleksandra Sołżenicyna w wykonaniu Teatru Ecce Homo ze Stowarzyszenia Artystycznego Ecce Homo w Kielcach.

Spektakle odbędą się 27 marca o godz. 17:00 w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, ul. Konarskiego 9. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie CK.








Teatr PIJANA SYPIALNIA  - Warszawa
„Osmędeusze”- Miron Białoszewski
Reż. Stanisław Dembski


Nie bez przyczyny Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami”. Akcja dramatu przenosi nas pod bramę CmentarzaPowązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera - Sylwestra. Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy i śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W Jarmarczny klimat warszawskich ulic niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.



Teatr ECCE HOMO – Kielce
„PADAMME , PADAMME” –na motywach
„ODDZIAŁU CHORYCH NARAKA”  - Aleksandra Sołżenicyna
Scenariusz  i reżyseria : Marcin Bortkiewicz

Przedstawienie oparte jest na motywach powieści Aleksandra Sołżenicyna - "Oddział chorych na raka".
Kostogłotow - zesłaniec stalinowski i Rusanow - partyjny aparatczyk trafiają do jednego szpitala, do tej samej sali na oddziale chorych na raka. Wyrwani z tak zwanego prawdziwego życia przewartościowują swoją egzystencję stojąc na jej granicy ze śmiercią. Szpital staje się dla nich i dla reszty pacjentów, oraz personelu medycznego mikrokosmosem, w którym o wiele wyraziściej ujawniają się postawy moralne, wyostrzają sympatie i antypatie, w którym znacznie szybciej trzeba się opowiedzieć za prawdą lub przeciwko niej, staje się miejscem, gdzie miłość nabiera naprawdę niepowtarzalnego i ostatecznego kształtu.