Przemyśl - nasze miasto całą dobę
swiatpogody.pl

Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego

data dodania: 2016-09-13
aktualizacja: 2016-09-13 08:43:28
23 września o godzinie 18:00 zapraszamy do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego. Wesele. Wyzwolenie. Akropolis, który wystawi Teatr Stu z Krakowa, realizowany w ramach Jubileuszowego Projektu Wędrowanie z TAURONEM. Opracowanie i reżyseria Krzysztof Jasiński.


Spektakl "Wędrowanie" to wyjątkowa, niespotykana dotąd na polskich scenach propozycja łącznego odczytania - i zaprezentowania - trzech dramatów Stanisława Wyspiańskiego: Wesele, Wyzwolenie, Akropolis.

W „Wędrowaniu” reżyser Krzysztof Jasiński na nowo stawia pytania o dzisiejszą Polskę i Polaków. Co teksty czwartego wieszcza mogą powiedzieć o nas, współczesnych? Jak dziś rozumiemy pojęcia „naród", „wspólnota"? Od czego obecnie mamy się wyzwolić?

Trzy dramaty Wyspiańskiego Jasiński odczytał łącznie jako poszczególne stopnie wtajemniczenia w polski los. Centralna postać inscenizacji - POETA z Wesela -przechodzi kolejne etapy przemiany. Staje się KONRADEM z Wyzwolenia, który poddawany jest próbom przez tajemnicze Maski, by na końcu, jako JAKUB z Akropolis, stoczyć morderczą walkę z ANIOŁEM.

Przekraczanie kolejnych ograniczeń i przemiana wpisane są w drogę każdej z postaci „Wędrowania”. Przełamanie zaklętego kręgu chocholego tańca,ogólnonarodowe przebudzenie możliwe jest wyłącznie poprzez jednostkowe wyzwolenie. Symbolem tej duchowej wolności, celu każdego, staje się finałowy obraz z Akropolis - postać Chrystusa-Salwatora.

Motywem dodatkowo spajającym w jedno trzy poetyckie dramaty Wyspiańskiego jest wędrówka. To ruch, który kreśli nie tylko linię kontynuacji „sztafety pokoleń", łączności z tradycją, ale wyznacza kierunek - ku przyszłości.

Spektakl odbędzie się w ramach III Festiwalu Kultury Rzeczpospolitej.

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Centrum Kulturalnego, ul. Konarskiego 9 oraz w sklepie MUSICLAND, ul. Serbańska 13.