Przemyśl - nasze miasto całą dobę
swiatpogody.pl

70-te urodziny Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego

data dodania: 2017-10-08
aktualizacja: 2017-10-08 22:56:46
Uroczystości związane z 70. rocznicą istnienia Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego rozpoczęła msza święta w Archikatedrze, którą w intencji byłych i obecnych pracowników Biblioteki odprawił biskup Stanisław Jamrozek.

Na obchody jednego z najważniejszych jubileuszy tego roku, przybyli tłumnie bibliotekarze z całego Podkarpacia, przedstawiciele władz samorządowych - z Prezydentem Miasta Przemyśla Robertem Chomą na czele, parlamentarzyści, przedstawiciele Biblioteki Narodowej, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, a także wszyscy ci, dla których przemyska Książnica jest obok domu i pracy „trzecim, najważniejszym miejscem w życiu”…

Podczas jubileuszowego spotkania, w bibliotecznej sali balowej wyświetlony został film obrazujący dzieje Przemyskiej Biblioteki Publicznej, której rodowód sięga 1 marca 1947 roku. To właśnie w tym dniu formalnie powołano i otwarto placówkę. Wtedy gromadziła ona niespełna 370 czytelników i oferowała do przeczytania zaledwie 1.660 książek. W tej chwili liczy sobie około 10 tysięcy czytelników i może pochwalić się 280 tysiącami woluminów.

 

Uroczystości okazały się być znakomitą okazją do uhonorowania szanownej Jubilatki medalem Polskiego StowarzyszeniaBibliotekarzy. Medal ten został przyznany Przemyskiej Bibliotece Publicznej za całokształt pracy na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Tego dnia nagrody otrzymali też ci, bez których przemyska Książnica nie miałaby sensu istnienia – czytelnicy i sympatycy  – laureaci Wakacyjnego Konkursu na Najlepszego Czytelnika.

Wydarzenie uświetnił występ Kwartetu Smyczkowego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.

Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę zatytułowaną „70 lat Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego”. Wystawa znajduje się w holu budynku głównego. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nią.

 

 

Źródło przemysl.pl oraz www.workjoy.com.pl. Data 08.10.2017.