Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Dzień Seniora w Przemyślu

data dodania: 2020-10-12
aktualizacja: 2020-10-12 14:46:06
Relacja z obchodów seniora w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Dzień Seniora to święto, które ma na celu m.in. docenić ogromną rolę ludzi starszych w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową, a także popularyzować ich udział w życiu kulturalnym i ekonomicznym. Wbrew pozorom ludzie w dojrzałym wieku mają wiele energii i chęci do działania.

Dzień Seniora organizowany jest w całej Polsce, zarówno w największych miastach, jak i wsiach. Pierwsze obchody odbyły się w naszym kraju w 1999 roku. Inicjatywa ta jest najprawdopodobniej polską, lokalną odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Uroczystości Dnia Seniora odbywają się m.in. w Klubach Seniora, ośrodkach kultury i często udział w nich biorą przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W spotkaniach z osobami starszymi uczestniczą także ludzie młodzi, co z pewnością cieszy seniorów. Na uroczystościach w historycznych murach Zamku Kazimierzowskiego „wszystko się zgadzało”. Na scenie byli przedstawiciele samorządu o raz władz miasta:Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński oraz Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Janusz Łukasiewicz. Młodzież reprezentowana była przez zespół SZAROTKI z 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu. Młodzi przemyślanie wykonali program specjalnie przygotowany dla seniorów, którzy z wielką przyjemnością ten artystyczny występ obejrzeli i wysłuchali z wygodnych foteli sali widowiskowej.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska, a całość prowadziła i o historii Przemyskiej Rady Miejskiej opowiadała Przewodnicząca Przemyskiej Rady Seniorów Anna Hayder. O tradycji Dnia Seniora opowiadała Prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przemyślu Helena Warda. Były wręczenia wyróżnień, podziękowania i bukiety kwiatów dla wyróżniających się członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Przemyskiej Rady Seniorów. Wszystko to odbyło się oczywiście zzachowaniem zaleceń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Warto wspomnieć, że święta poświęcone seniorom to: 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października Europejski Dzień Seniora, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. Założenia tych świąt są podobne, mają na celu wprowadzenie działań zmierzających do zapewnienia seniorom godnego życia, zarówno dostępu do opieki medycznej, jak i możliwości realizowania swoich zainteresowań. W Przemyślu wypośrodkowano te terminy i święto przemyskich osób trzeciego wieku wyznaczono na dzień 5 października.Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński