Przemyśl - nasze miasto całą dobę
swiatpogody.pl

Zatrzymano kolejną próbę przemycenia obrazu (ikony) w Medyce koło Przemyśla

data dodania: 2017-11-05
aktualizacja: 2017-11-05 22:45:08
48-letni mężczyzna nie zgłosił do kontroli ikony, ponad 18 tys. euro i 6,5 tys. USD...

Ikonę przewoził 48-letni pasażer osobowej mazdy, wjeżdżającej do Polski przez przejście graniczne Medyka- Szeginie. Mężczyzna nie zgłosił obrazu do kontroli, funkcjonariusze KAS znaleźli go kontrolując bagaż znajdujący się w samochodzie. Ikona o wymiarach 35 x 29 cm schowana była w jednej z walizek.
 

Mężczyzna odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień. Okazało się, że nie jest to pierwszy raz, kiedy mężczyzna „zapomniał” zgłosić do kontroli przewożoną ikonę. W sierpniu tego roku funkcjonariusze KAS przyłapali go na próbie przemytu ikony malowanej na drewnie z motywem „Chrystus Święte Milczenie”.

Szczegółowa kontrola bagaży wykazała także, że mężczyzna przewozi bez dokonania zgłoszenia wartości dewizowych ponad 18 tys. euro i 6,5 tys. USD.

Przeciwko 48-latkowi wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni wartość zatrzymanej  ikony, w tymteż wartość zabytkową. Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia wartości dewizowych, mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1 tys. złotych. – mówi rachm. Edyta Chabowska z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Od początku 2017 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich  przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 239 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie, zdjęcia, zegarki, skórzane pasy, legitymacje, przedmioty archeologiczne a także 4 ikony.

 

 

Źródło portalprzemyski.pl. Data 05.11.2017.