Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Uczniowie gimnastykowali umysły

data dodania: 2011-05-02
aktualizacja: 2011-05-02 14:58:47
Już po raz drugi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i wszyscy chętni mieszkańcy miasta Przemyśla mogli wziąć udział w Dniu Nauki, zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu.


Patronat honorowy objął Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz prof. Jan Draus Retor PWSW, zaś patronat medialny sprawowały Radio ESKA oraz „Super Nowości”. Sponsorami imprezy były: Galeria Sanowa, Perfumerie Douglas, Restauracja Dominikańska w Przemyślu, księgarnia Libera, Essentia Vitae i Infores.

Na Dzień Nauki złożyły się trzy zasadnicze bloki: Międzyszkolny Wielobój Naukowy, konkurs „Mamy talent – rywalizacja studentów” i prezentacja działalności Instytutów PWSW. Towarzyszyły temu atrakcje sportowe: ścianka wspinaczkowa, tyrolka i zjeżdżalnia dla dzieci, z których można było korzystać bezpłatnie przez cały czas trwania imprezy.

Międzyszkolny Wielobój Naukowy skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego. Rywalizowano o nagrodę główną – wieżę hi-fi, ufundowaną przez rektora PWSW, statuetkę dla najlepszej szkoły, biorącejudział w Wieloboju oraz nagrody od sponsorów. Ostatecznie do rywalizacji stanęły następujące szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Przemyślu, Zespół Szkół Informatycznych i Mechatronicznych w Przemyślu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Adama Mickiewicza w Radymnie, Zespół Szkół Mechanicznych i Drzewnych im. ks. Franciszka Winnickiego w Przemyślu oraz Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.

Uczniowie z tych szkół sprawdzali swoją wiedzę w sześciu konkursach, toczących się w ramach Wieloboju: dyktandzie z języka polskiego, konkursie wiedzy inżynieryjno-technicznej, geograficznym quizie z mapą, teście historycznym, dotyczącym Twierdzy Przemyśl, kalamburach i quizie z języka angielskiego oraz konkursie socjologicznym. WWieloboju zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie.


Walkę o Nagrodę Rektora – kolację studencką, ufundowaną przez kolejnego sponsora imprezy Restaurację Dominikańską, statuetkę, tytuł „Najbardziej Utalentowanego Kierunku PWSW” oraz o upominki od sponsorów – podjęli również studenci przemyskiej uczelni, biorąc udział w konkursie „Mamy talent – rywalizacja studentów”. Muzyczny występ studentów mechatroniki pt. „Byle zaliczyć”, skecz studentek stosunków międzynarodowych „Żelazny student”, „Unihokej Freestyle” w wykonaniu studenta inżynierii środowiska oraz „The Beatles Show, czyli udawany muzycznie występ studentów filologii angielskiej ku chwale legendarnego zespołu z Liverpoolu” wywołały aplauz publiczności. Filolodzy zdeklasowali swoich konkurentów i bezapelacyjnie zwyciężyli w konkursie, zdobywając  tytuł „Najbardziej Utalentowanego Kierunku PWSW” dla filologiiangielskiej.

Oba konkursy były przeplatane licznymi atrakcjami, zaproponowanymi przez poszczególne Instytuty PWSW. W ramach prezentacji Instytutu Historii można było bezpłatnie przejechać się po parkowych alejkach bryczką, czy pooglądać ekspozycję militariów, wypożyczoną z fortu Werner. Grupa rekonstrukcji historycznej pod dowództwem pana Śliwki zaserwowała zgromadzonym potężne wystrzały z repliki armaty z XV wieku. Ponadto młodzież miała okazję zobaczyć mechatroniczny pokaz robotów mobilnych, wraz ze studentami inżynierii środowiska zbadać jakość i lepkość wody, wziąć udział w warsztatach rysunku i rzeźby prowadzonych przez studentów architektury wnętrz oraz pooglądać happening pt. „Kopciuszek”, przygotowany przez studentów filologii angielskiej.

Swoje stoiska podczas Dnia Nauki miały też Ochotnicze Hufce Pracy i EURES, czyli sieć europejskich ofert pracy.

Niemałe zainteresowanie wzbudziła obecność członków Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej, którzy przybyli na uczelnię z szybowcemszkoleniowym „Bocian”. Przygotowali oni dla uczestników Dnia Nauki specjalną loterię. Trzy wylosowane osoby wygrały bezpłatny lot widokowy nad Laszkami w okresie letnim. Natomiast w dniu imprezy można było zobaczyć szybowiec z bliska, wsiąść do niego i porozmawiać z członkami aeroklubu.