Przemyśl - nasze miasto całą dobę

1 grudnia 2019 r. – JEZIORO ŁABĘDZIE – balet w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu

data dodania: 2019-12-05
aktualizacja: 2019-12-05 12:11:59
Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. To z pewnością największy fenomen sztuki baletowej i aż trudno uwierzyć, że premiera w 1877 roku w Teatrze Bolshoi w Moskwie zakończyła się… totalną klapą.

WIELKI BALET NA WZOROWEJ SCENIE

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK program imprez układa harmonijnie, a odbiorców swojego repertuaru traktuje jak partnerów – krótko mówiąc każdy tutaj znajdzie „coś” dla siebie. Tym razem to „coś” było dla miłośników tańca w klasycznej jego formie i w doskonałym wykonaniu. Dla przemyskiej, wysublimowanej publiczności wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu w widowisku baletowym „Jezioro Łabędzie”. Jak się można było spodziewać, spektakl został przyjęty entuzjastycznie.

Wiele lat, olśniewające pięknem melodii dzieło Piotra Czajkowskiego oraz Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera (libretto), czekało na właściwą oprawę swego widowiska. Dopiero w osobach dwóch wspaniałych choreografów M. Petipy i L. Iwanowa, zyskało prawdziwych „architektów” sukcesu trwającego od czasu wystawienia w Teatrze Maryjskim w Petersburgu w 1894 roku, nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Historia o księżniczcezaklętej w łabędzia, opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o walce dobra ze złem, o ludzkich namiętnościach, o zdradzie, bólu i potędze miłości. Piękno, a zarazem wymowność dzieła, przykuwa uwagę najwytrawniejszych odbiorców. Słynna tancerka Margot Fonteyn zwykła powtarzać: „Gdybym mogła wyrazić słowami wszystko co czuję, nie potrzebowałabym tańczyć ….”

Dziś popularność Jeziora łabędziego jest niepodważalna. Na estradach koncertowych i na rynku nagrań płytowych, cieszy się u każdej generacji melomanów i baletomanów niesłabnącą atrakcyjnością. Jezioro łabędzie urosło do symbolu sztuki baletowej.

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński