Przemyśl - nasze miasto całą dobę

18 lipca 2019 r. - Dariusz Bąkowski-Kois – koncert organowy w ramach XIX Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu SALEZJAŃSKIE LATO

data dodania: 2019-07-22
aktualizacja: 2019-07-22 16:06:26
Międzynarodowy Przemyski Festiwal SALEZJAŃSKIE LATO nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i jest kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu.

Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja składa się z ośmiu koncertów i trwa od 18 lipca do 7 sierpnia. Prezentacje muzyczne odbywają się w Bazylice Archikatedralnej, na Zamku Kazimierzowskim i w Kościele Salezjanów. Festiwal organizowany jest corocznie od 2001 roku i jako jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu zdążyła zaskarbić sobie wśród przemyskich melomanów szerokie grono wiernych słuchaczy. Długoletnia historia, różnorodność repertuaru i gatunków muzycznych prezentowanych podczas koncertów sprawia, że każda edycja Festiwalu jest wyjątkowo ciekawa. Międzynarodowy Przemyski Festiwal SALEZJAŃSKIE LATO jest imprezą prestiżową. Świadczy o tym choćby fakt, iż na portalwiedzy.onet.pl w zakładce „Ważniejsze festiwale muzyczne w Polsce po 1945” umieszczony jest obok tak znamienitych imprez jak m.in.: Festiwal Chopinowski (od 1946 r.), Festiwal Moniuszkowski (od 1962 r.), Jazz nad Odrą (od 1963 r.).

Pierwszy koncert tegorocznej edycji Festiwalu odbył się w czwartkowy wieczór 18lipca w Bazylice Archikatedralnej. Oficjalnego otwarcia dokonali: ks. Piotr Obłaski (Bazylika Archikatedralna), ks. Wojciech Strzelecki (Kościół Salezjanów) oraz Tomasz Ślusarczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu). Dla przemyskiej i przyjezdnej (turyści) publiczności wystąpił znakomity organista prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois. W repertuarze koncertu znalazły się utwory Ferenca Liszta, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Sigfrida Karg-Elerta, Dymitra Szostakowicza oraz Gabriela Verschraegena.

Organizatorzy Festiwalu: Parafia pw. św. Józefa – Salezjanie oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Współorganizator: Parafia Archikatedralna w Przemyślu.
Na wszystkie koncerty odbywające się w ramach Festiwalu – wstęp wolny.

Dariusz Bąkowski-Kois – ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Jest laureatem kilku konkursów krajowych imiędzynarodowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Schuberta w Cremolino (Włochy, 2001). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte). Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą: występował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, w Rosji, Meksyku, a także w Brazylii (jako pierwszy polski organista, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w São Paulo). W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato, czy basso continuo.

Od 1999 jest pracownikiem Katedry OrganówAkademii Muzycznej w Krakowie. W 2002 doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ (praca doktorska z zakresu historii mentalności szlachty polskiej początków XVIII wieku). W 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu prestiżowe studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, od 2016 jest Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej uczelni.
 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński