Przemyśl - nasze miasto całą dobę

4 lutego 2020 r. - „Pogranicze tańca” - objazd spektaklu „45” Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu

data dodania: 2020-02-06
aktualizacja: 2020-02-06 16:42:24
„Pogranicze tańca” to projekt Polskiego Teatru Tańca współfinansowany przez Instytut
Muzyki i Tańca.


Taniec to układ rytmicznych ruchów ciała, powstających spontanicznie pod wpływem bodźców emocjonalnych lub świadomie wyrażających pewne stany psychiczne, skoordynowanych zazwyczaj ze zrytmizowaną muzyką lub tylko elementem rytmicznym. Ruchy te mają wartość estetyczną i symboliczną. Taka oto jest oficjalna definicja tańca, jednak aby oddać dosłownie to, co się wydarzyło na scenie Zamku Kazimierzowskiego należałoby dodać jeszcze, że wszystko to odbyło się w gęstych oparach artyzmu. Zostało to oczywiście docenione przez przemyska, wysublimowana widownię – oklaski na stojąco trwały długo.

45 TO JUBILEUSZOWA PREMIERA WIEŃCZĄCA 45. SEZON ARTYSTYCZNY W POLSKIM TEATRZE TAŃCA

„45” ukazuje historię młodych tancerzy, dotykając - w symbolicznym wymiarze - tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Twórcy pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się
zespół najstarszego teatru tańca w Polsce.

Ideą „45” jestwyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Podróż pojawia się jako temat spektaklu - podróż jako znak teatru, jego poszukiwanie, jako kompozycja choreograficzna oraz interaktywne zaproszenie dla widza w przestrzeni site specific.

„Pogranicze tańca” to projekt Polskiego Teatru Tańca współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca. Tytuł projektu ma podwójne znaczenie – z jednej strony podkreśla chęć dotarcia z jubileuszowym spektaklem „45” w choreografii Jacka Przybyłowicza do geograficznego pogranicza Polski, z drugiej natomiast podkreśla graniczną rolę gatunku teatru tańca, rozpiętego między tańcem a teatrem.

Pełna trasa:
- 31.01.2020 Chełmski Dom Kultury
- 02.02.2020 Hrubieszowski Dom Kultury
- 04.02.2020 Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
- 06.02.2020 Zamojski Dom Kultury
- 08.02.2020 Tomaszowski Dom Kultury

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu
Zamówieniachoreograficzne 2019.

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i NaukiZAMEK
fot. Tomasz Beliński