Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Ars Moriendi

data dodania: 2008-02-03
aktualizacja: 2008-02-03 20:37:20
Zapraszamy na otwarcie wystawy "Ars Moriendi - obrzędy pogrzebowe na tle XVII-wiecznych testamentów mieszkańców Przemyśla", która odbędzie się 8. Lutego o godz. 12:00 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla – Rynek 9.

 

Wystawa niniejsza powstała w celu ukazania społeczeństwu historii minionej tradycji rodzinnej związanej z obrzędem pogrzebowym. Ułatwieniem był z pewnością fakt, iż schemat ceremonii pogrzebowej i stosunek do śmierci w XVII w. był w zasadzie podobny w całej Polsce, ponieważ ustalony przez władze duchowe. Myśl o śmierci i o życiu pozagrobowym towarzyszyła mieszkańcom Przemyśla w stopniu dużo silniejszym niż moglibyśmy dziś przypuszczać. Częstym porzekadłem tamtych czasów była przestroga: „memento mori”, gdyż śmierć jako jedyna, jest sprawiedliwa bo nie ominie nikogo. Ludność tego okresu mogła także korzystać z poradników dobrego umierania „ars moriendi”, które radziły co robić na łożu śmierci (np. wyspowiadać się, przyjąć komunię św., modlić się, naśladować Jezusa Chrystusa w jego ostatniej chwili) i były one ilustrowane odpowiednio do treści aby i nie umiejący czytać mogli tą naukę zinterpretować. Leżącego już na łożu śmierci zachęcano także do sporządzenia aktu ostatniej wioli.

Prezentowana wystawa przeniesie nas,więc w klimat minionych czasów dzięki fotokopiomXVII – wiecznych testamentów mieszkańców Przemyśla wykonanych przez Marka Horwata, skanom rycin z traktatu „ars moriendi” (wyk.: Anna Durkacz – Foremska) oraz rysunkom opartych na XVII-wiecznych rycinach wykonanych przez Jacka Błońskiego. Zaprezentowany będzie także wystrój kościelny, a mianowicie: katafalk z trumną egzekwialną, portrety trumienne, chorągwie pogrzebowe, wieniec pogrzebowy, kadzidło, kielich mszalny, łódka na kadzidło, ornaty oraz zdjęcia dwóch grobowców znajdujących się w przemyskich Kościołach (wyk.: Wojciech Foremski). Kolejna część wystawypoświęcona będzie dyspozycjom testatorów, co kto komu darował w tak odległych czasach oraz dewocjonaliom. Zaprezentowane to będzie dzięki zbiorom Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, oo. Franciszkanom w Przemyślu oraz fotokopiom testamentów z Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Komisarzem wystawy jest Anna Durkacz – Foremska, z kolei autorami aranżacji są: Anna Durkacz – Foremska i Jacek Błoński.

Otwarcie wystawy nastąpi dnia 08. II. 2008 roku o godz. 12:00 w Wielkiej Izbie w Muzeum Historii Miasta Przemyśla Oddziale MNZP Rynek 9, otwarciu towarzyszyć będzie gościnny występ grupy teatralnej „Garderoba” pod kierownictwem pani Barbary Płocicy.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu składa serdeczne podziękowania:
Ks. Dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu - Marek Wojnarowski,
Ks. Gwardianowi oo. Franciszkanów w Przemyślu – Jarosław Karaś
oraz Panu Dyrektorowi Archiwum Państwowego w Przemyślu – Bogusław Bobusia
zaudostępnienie materiałów, bez których ta wystawa nie mogłaby się odbyć.


Anna Durkacz - Foremska