Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Artystyczna Jesień na Zamku – balet „Baśniowy dziadek do orzechów”

data dodania: 2019-02-04
aktualizacja: 2019-02-04 09:56:01
To był przeuroczy wieczór dla wszystkich, tych małych i tych dużych, którzy przyszli z tymi małymi – bo to przecież niezwykła baśniowa opowieść dla dzieci i dorosłych.

Przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego, barwne stroje, romantyczny balet, bogata scenografia i elementy akrobatyki złożyły się na wyjątkowy spektakl, który na pewno zapadnie – głównie jednak tym małym – w pamięci. Bo to specjalnie dla nich w spektaklu wprowadzono zmiany dostosowujące je do najmłodszego widza. Pokazy solistów zostały ograniczone, a przewaga bajecznych scen zbiorowych sprawia, że balet zachwyca i bawi nawet małe dzieci. Wartością dodaną tego spektaklu są wspaniali tancerze związani z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Balet w dwóch aktach to opowieść o Klarze, która w wigilię Bożego Narodzenia znajduje pod choinką drewnianego dziadka do orzechów. Po zapadnięciu zmroku, kiedy dziewczynka zasypia w fotelu, magiczna zabawka zabiera ją w świat magii. Na początku wspólnej przygody, ożywiony dziadek do orzechów toczy bitwę z myszami. Dowodząc żołnierzykami i z pomocą Klary, udaje im się pokonać drużynę gryzoni. Pogrążona we śnie Klara spotyka także Królową Śniegu, która zachwycaakrobacjami na szarfach zawieszonych nad sceną.

W drugim akcie tytułowy bohater zamienia się w przystojnego księcia, który wraz z Klarą wyrusza w daleką podróż do Krainy Słodyczy. Całej wędrówce towarzyszy muzyka, a poszczególni bohaterowie wykonują przed książęcą parą, uroczyste tańce pochodzące z rożnych storn świata. Publiczność, wraz z Klarą i ożywionym dziadkiem do orzechów mieli wyjątkową okazję zobaczyć ogniste flamenco, tradycyjny taniec rosyjski, choreografię z dalekich Chin, a nawet zanurzyć się w magiczny świat Orientu. Baletnica reprezentująca kulturę arabską wykonywała trudne układy choreograficzne na podwieszonych pod sufitem szarfach, wywołując przy tym zachwyt publiczności. Zachwycona magiczną wyprawą Klara budzi się w fotelu z nową zabawką w ramionach. Wszystkie przygody okazują się tylko pięknym snem.