Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Baszta Boska wkrótce do zwiedzania

data dodania: 2006-11-20
aktualizacja: 2006-11-20 18:44:49
Nieczynna od 1939 roku kaplica mieszcząca się w Baszcie Boskiej krasiczyńskiego zamku wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym. Zakończono właśnie ścienne prace remontowo-konserwatorskie.

 

Ta jedna z największych w Polsce kopułowych kaplic, porównywalna pod względem bogactwa zdobniczego i architektonicznego jedynie z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu i najcenniejszymi tego typu zabytkami włoskiego renesansu, będzie też niebawem konsekrowana, by móc służyć jako miejsce sprawowania liturgii.

Fragment Baszy Boskiej Kaplica została zdewastowana w 1940 r. przez stacjonujących w zamku w Krasiczynie żołnierzy Armii Czerwonej, którzy nie oszczędzili niczego, plądrując i grabiąc nawet krypty grobowe. Na domiar złego, przez długie lata była zdana na pastwę losu, gdyż wPRL-owskich służbach konserwatorskich renowacje obiektów sakralnych nie były "dobrze widziane".

Od 2003 r. kiedy to rozpoczęto renowację, konserwatorom udało się odsłonić górną kondygnację ścian i ukazać niezwykle bogatą i urozmaiconą ornamentykę kaplicy.

Odnowiono m.in. cenne rzeźby architektoniczne i figuralne oraz rzadkiej urody polichromia i sztukaterie wykonane przez włoskichKopuła Baszty Boskiej mistrzów. Uratowano też zespół cennych płyt nagrobnych i epitafiów, poświęconych członkom rodziny Sapiehów, ostatnich właścicieli zamku wKrasiczynie.

Ostatnim etapem prac jest trwająca jeszcze renowacja posadzki, która wymaga uzupełnienia brakujących w niej elementów. Zakończenie robót spodziewane jest jeszcze w tym roku i wówczas ta trójpoziomowa kaplica (w której pod kryptami są jeszcze piwnice, co też jest ewenementem w skali europejskiej) odzyska swój pełny blask.

Kopuła Baszty Boskiej W przyszłym roku planowana jest rekonstrukcja wyposażenia ruchomego, w tym wczesnobarokowego ołtarza głównego, boazerii, ławek i prospektu organowego. Będzie to możliwe m.in. dzięki dobrze zachowanymzdjęciom tych elementów. W całości ocalały bowiem jedynie zdeponowane obecnie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej kunsztownie rzeźbione drzwi, które wiodły z krużganków do wnętrza kaplicy.

Prace przy odnowie krasiczyńskiej kaplicy są finansowane przez obecnego właściciela zamku Agencję Rozwoju Przemysłu w Warszawie oraz z budżetu podkarpackiego konserwatora zabytków.



Informacja nadesłana przez Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie