Zielnik został wydany w Krakowie w roku 1613, w drukarni Bazylego Skalskiego, jednym z bardziej znanych zakładów typograficznych przełomu XVI wieku. Bazyli Skalski, w aktach krakowskich występujący często jako Błażej, jest wydawcą około stu ksiąg, w tym wielu na zamówienie Akademii Krakowskiej.
Autor Zielnika, Szymon Syreński, znany też pod zlatynizowanym nazwiskiem Syreniusz, urodził się w roku 1541 w Oświęcimiu, zmarł w roku 161 ł w Krakowie. W roku 1569 uzyskał w Akademii Krakowskiej tytuł magistra nauk wyzwolonych, zaś w roku 1577 tytuł doktora medycyny na uniwersytecie w Padwie. Od roku 1589 pracował jako pierwszy w dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor botaniki na Wydziale Medycznym. Był badaczem flory krajowej, między innymi opracował zbiory roślin z Małopolski, Tatr, Beskidów i Podola, odbył liczne podróże po Węgrzech, Niemczech i Szwajcarii, prowadząc obserwacje nad roślinami i ich właściwościami leczniczymi, które opisał w dziele Zielnik herbarzem z języka łacińskiego zowią... (1613).
Była to synteza ówczesnej wiedzy o roślinach i ich użytkowaniu przez człowieka. Syreński opisał 765 gatunków roślin, podał polskie, łacińskie i niemieckie nazwy każdej z roślin, przy większości z nich umieścił także drzeworyt, przedstawiający rysunek kwitnącej rośliny wraz z korzeniem (ogółem 650 rycin); ponadto podał wiadomości o miejscu występowania, czasie zbierania, wartościach leczniczych oraz zastosowaniu w gospodarstwie domowym i obrzędach ludowych. Dzieło Syreńskiego, nowatorskie w środkowoeuropejskiej literaturze botanicznej i farmaceutycznej, było tłumaczone także na język rosyjski. Polska terminologia i nomenklatura zaproponowana przez Syreńskiego przetrwała częściowo do dnia dzisiejszego.
Prace nad Zielnikiem zajęły Syreńskiemu prawie 30 lat. Dzieło wydał dopiero po śmierci autora jego uczeń w roku 1613. Druk liczy ponad 1500 kart (3000 stron), co nawet według dzisiejszych standardów jest liczbą imponującą. Wymiary księgi również są niemałe: 36 x 23 cm., grubość - 9 cm. Druk zachował się w oprawie z epoki - z desek, co podwyższa walory ekspozycyjne nabytku, który jest dzięki temu dobrą ilustracją porzekadła „przeczytać książkę od deski do deski". Zielnik jest drukiem rzadkim, jako monumentalne i pierwsze dzieło naukowe z zakresu botaniki napisane w języku polskim cieszył się zawsze uznaniem kolekcjonerów i stanowił ozdobę księgozbiorów. W Polsce tylko nieliczne biblioteki posiadają egzemplarze Zielnika..., na Podkarpaciu - dotychczas biblioteka Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w roku bieżącym - dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, również Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej weszło w posiadanie tego cymelium.
Muzeum zamierza w roku przyszłym podjąć starania o zdobycie funduszy na dokonanie pełnej konserwacji nabytku - pomnika narodowej kultury, który z racji barwnego, staropolskiego języka i licznych, wywierających wrażenie drzeworytniczych ilustracji stanowi nader atrakcyjny obiekt muzealny.