Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Bieszczady. Na Tropie Gwiazd

data dodania: 2023-08-04
aktualizacja: 2023-08-04 08:59:32
BIESZCZADZKIE CIEMNE NIEBO GWARANTUJE NAJLEPSZE WARUNKI DO OBSERWACJI GWIAZD W POLSCE. W CISZY, POŚRODKU GÓR I LASÓW MOŻNA CIESZYĆ SIĘ WIDOKIEM ROZGWIEŻDŻONEGO NIEBA I ZOBACZYĆ DROGĘ MLECZNĄ!

Jeśli marzysz o tym, żeby znaleźć się bliżej gwiazd i niemalże dotknąć kosmosu?  Koniecznie przyjedź 9 września w Bieszczady na astronomiczną imprezę.

Na wydarzeniu moc wielozmysłowych doznań! Będzie można obserwować rozgwieżdżone niebo i nieziemską przyrodę Bieszczadów, posłuchać dźwięków kosmosu, dotknąć, a nawet zbudować zegary słoneczne. Uczestnicy sprawdzą też jak to jest być bliżej słońca! „Na tropie Gwiazd” dostarczy porządną dawkę astronomicznej wiedzy!

Gwiazdy na nieboskłonie to nie jedyne gwiazdy, które będzie można spotkać w Bieszczadach, a konkretnie w Polańczyku. Świat kosmosu przybliży Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”!

Te przyjemne doświadczenia zostaną dodatkowo spotęgowane podczas niezwykłego astrokoncertu w wykonaniu uznanych podkarpackich artystów, którzy przeniosą słuchaczy do świata ambientu, elektroniki jakrównież instrumentów tradycyjnych (jak lira korbowa) oraz w przestrzeń  dźwięków kosmosu w postaci częstotliwości emitowanych przez poszczególne planety układu słonecznego! A do tego teksty kultowego futurologa Stanisława Lema!

 

PROGRAM 09.09.2023 R.

EKOMARINA POLAŃCZYK

„BIESZCZADY. NA TROPIE GWIAZD”

 

 

15:00 – rozpoczęcie wydarzenia – Na tropie Gwiazd

 

15:00-20:00 Planetarny Rejs Galaktycznych Doznań  - Pokazy filmowe i prelekcje autorskie o tematyce astronomicznej i kosmicznej, w tym  o energii słonecznej w mobilnymplanetarium.

Pokazy o pełnych godzinach: 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

 

15:00-18:00 - Warsztaty Słonecznych Wskaźników – warsztaty budowania i malowania prostych zegarów słonecznych z papieru, tektury, puszek itp.

 

15:00-18:00 - Słońce na Wyciągnięcie Teleskopu - Astronomiczne Pokazy Dzienne – słoneczne- o ile będzie bezchmurna pogoda!

Pokazy tarczy Słońca przez specjalny teleskop słoneczny i teleskop z filtrem słonecznym czy ekranem.

 

15:00-18:00 Bieszczadzka Wyprawa Śladami Kosmicznych Zwierząt - wędrówka/gra terenowa – poszukiwanie tropów bieszczadzkich zwierząt m.in. rysia, niedźwiedzia, wilka, orła – A kiedy zapadnie zmrok, szukanie tychże zwierząt na niebie pod postaciągwiazdozbiorów.

 

15:00-18:00 Kaligrafia pod gwiazdami - warsztaty w posługiwaniu się narzędziami literniczymi. Odkrywanie tajemnic kroju poszczególnych liter i staranne kaligrafowanie gwiezdnych sentencji. Kosmiczny świat pięknego pisma, dowiadując się krok po kroku, jak trzymać obsadkę ze stalówką, jak kreślić pierwsze kształty i jakie narzędzia wybrać na początek.

Przenieście się z nami w inny wymiar czasu stając się na moment skrybą konstruującym piękne litery.

 

18:30-20:00 Odkrywanie Kosmicznych Tajemnic: Prelekcja z Karolem Wójcickim - piękno i wyjątkowość bieszczadzkiego nieba w skali Europejskiej (również w kontekście turystycznym), a także problematyka zanieczyszczenia nieba światłem.

 

18:30-23:30 - Nocne Pejzaże Pod Kosmicznym Obiektywem: Warsztaty Fotografii - część teoretyczna i praktyczna.

Warsztaty z podstawfotografowania nocnego nieba. Uczestnicy muszą posiadać własne aparaty fotograficzne, osprzęt  oraz statywy i opcjonalnie laptop.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

 

20:00 koncert Subcarpathia`s Finest – Astrofaza!

Stworzony specjalnie na potrzeby wydarzenia premierowy projekt muzyczny za który koncepcyjnie i  twórczo odpowiedzialni są muzycy związani z Podkarpaciem. To magiczny świat ambientu, przestrzeni, elektroniki i instrumentów tradycyjnych jak lira korbowa czy akordeon, które przeniosą uczestników w inny wymiar. To muzyka jak najbardziej adekwatna i nastrajająca do obserwowania nieba, a także słowo sięgające po najlepsze gwiezdne i kosmiczne inspiracje z gwiazdozbioru Stanisława Lema czy Bruno Schulza. To wreszcie dźwięki kosmosu w postaci częstotliwości emitowanych przez poszczególne planety naszego układu słonecznego

 

21:30 Wędrówka Po Kosmicznych Cudach:Pokazy Nocnego Nieba przez Teleskop – Karol Wójcicki (pływająca platforma na Jeziorze Solińskim) Podczas pokazu nieba, przy wykorzystaniu 40-cm teleskopu, opowieść o gwiazdach, konstelacjach, Drodze Mlecznej i wyjątkowych obiektach i zjawiskach, jakie można zaobserwować na bieszczadzkim niebie.

 

22:00 pokaz nocnego nieba w Lutowiskach z Pavol Duriŝ (wyjazd z busa z Polańczyka do Lutowisk o godzinie 21:00)

Wyjazd busa z parkingu przy Eko Marinie. Liczba miejsc ograniczona, zapisy poniżej.

 

Przez cały czas trwania wydarzenia swoje stoiska będą mieli:

LO w Lesku, Nadleśnictwo Lesko.