Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Chlip - Hop

data dodania: 2006-10-04
aktualizacja: 2006-10-04 19:07:08
2 października o godz. 19.00 na Zamku Kazimierzowskim podziwialiśmy znakomity koncert-spektakl autorstwa Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego – „Chlip – Hop”.

 

W atmosferze eterycznej poezji rozmawiali ze sobą i śpiewali piosenki stare zapomniane i nowe, napisane specjalnie na tę okazję. Usłyszeliśmy niezapomniane utwory autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego, Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Seweryna Krajewskiego, Bułata Okudżawy i wielu innych.

Na scenie wystąpili ONA (Magda Umer) i ON (Andrzej Poniedzielski), między NIMI „w tle” tworzący muzykę - grając na fortepianie z małą pomocą elektroniki wystąpił ŁĄCZNIK (Wojciech Borkowski). „Grali”, że są w odrębnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach swojej codzienności. Rozmowa tych dwojga to rodzajChlip-hop swobodnej, utrzymanej w dowcipnym tonie pogawędki o przemijaniu i uczuciach, a właściwie o przemijaniu uczuć. Nie utyskują, z żartobliwym dystansem przywołują piosenki – śpiewają je – sobie nawzajem. Przedstawienie wprowadziło widownię w stan lekkości i upojenia, zaklinając ją muzyką i słowem. Płynący ze sceny nastrój uleczał naszą groteskową codzienność, banalne kłopoty, jałowe kłótnie i absurdalne nerwy. Znakomite, jedyne w swoim rodzaju wykonanie zahipnotyzowało widownię do tego stopnia, iż odurzona nastrojem nie chciała za nic wracać do rzeczywistości. Oklaski na stojąco były wyrazem uznania a jednocześnie pożegnaniem ze światem mistycznej, poetyckiej euforii. Były to dwie godziny absolutnej magii, rozedrganych wewnętrznych nut, które sprawiły, że po koncercie widzowie wracali z uśmiechem na twarzach.

 

Magda Umer - piosenkarka, także aktorka, scenarzystka i reżyser. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w czasie studiów w kabarecie Abakus. Związana była zkabaretem studenckiego klubu Stodoła. Reprezentując go w 1969 r. na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu, zdobyła III nagrodę. Współpracowała z kabaretem Macieja Zembatego „Dreszczowisko”. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechniła się moda na piosenkę poetycką. Magda Umer jest autorką i wykonawczynią własnych recitali telewizyjnych, autorką widowisk poetyckich, tworzonych dla teatru, estrady i telewizji, programów poświęconych twórcom piosenki literackiej i studenckiej (m.in. Elżbiecie Adamiak, Wojciechowi Bellnowi, Markowi Grechucie, Agnieszce Osieckiej oraz Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu. Zagrała rolę Racheli w „Weselu” St. Wyspiańskiego, jest reżyserem spektakli teatralnych „Biała bluzka” i „Kobieta zawiedziona” z udziałem Krystyny Jandy oraz wielu przedstawień telewizyjnych. Subtelna, liryczna, obdarzona oryginalnym głosem i wysublimowanym poczuciem humoru starannie dobiera repertuar do swych recitali.

Andrzej  Poniedzielski -poeta, bard, konferansjer, związany również ze środowiskiem kabaretowym. Mąż piosenkarki Elżbiety Adamiak, z którą wspólnie prowadzą Łódzką Piwnicę Artystyczną „Przechowalnia”. Skończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Świętokrzyskiej z tytułem magistra inżyniera. Laureat wielu nagród na festiwalach i przeglądach piosenki autorskiej. Napisał piosenki dla Elżbiety Adamiak, Maryli Rodowicz, Anny Marii Jopek, Grzegorza Turnaua, Lory Szafran, grupy „Pod Budą” i Doroty Stalińskiej. Wraz z Tadeuszem Woźniakiem współtworzył spektakl dla dzieci „Czterech muszkieterów w świecie komputerów’ wystawiony w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisał także teksty do muzyki Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla.

Andrzej Poniedzielski od kwietnia 2003 r. publikuje „Felietony z wierszem” w miesięczniku „Zwierciadło”. Regularnie pisuje też felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop".


Tomasz Beliński
Tekst i zdjęcie - Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK www.kultura.przemysl.pl

PCKiN Zamek