Jeszcze w bieżącym roku, jeszcze w starej siedzibie, w jesieni otwarta zostanie nowa wystawa – jedna z ostatnich pod adresem: plac Tadeusza Czackiego 3. Będzie to fotograficzna ekspozycja pod tytułem „ZA GÓRAMI, ZA MORZAMI…”, obrazująca wczoraj i dziś Adampola, polskiej wioski leżącej na obrzeżach Stambułu, dawnej stolicy Turcji. Adampol obecnie oficjalnie nosi nazwę Polonezkoy (Polska Wieś).
Prawie sto fotogramów ukaże życie potomków dziewiętnastowiecznych politycznych emigrantów (w tym z dawnej Galicji) w tej enklawie polskości na gościnnej ziemi tureckiej. Zapewne szczególne zainteresowanie wzbudzą unikalne, stare zdjęcia udostępnione przez polskie rodziny do dziś mieszkające w Adampolu (nazwanym tak dla uczczenia pamięci jednego z inicjatorów powstania wsi, ks. Adama Czartoryskiego).
Obecny wygląd polskiej kolonii „nad Bosforem” będzie zobrazowany fotografiami wykonanymi przez komisarza wystawy – Nalan Sarkadową oraz kierownika Działu Sztuki i Rzemiosła w MuzeumNarodowym Ziemi Przemyskiej dr Urszulę Olbromską, w czasie studyjnego wyjazdu do Adampola w maju bieżącego roku. W podróży tej uczestniczył także dyrektor Muzeum – Mariusz Jerzy Olbromski.
Na wystawie będzie można też posłuchać autentycznego nagrania – gawędy najstarszego mieszkańca wsi, Edwarda Dochody o powstaniu Adampola, wydarzeniach związanych z adaptacją mieszkańców w obcym kraju, rozrywkach, polowaniach i teraźniejszości wioski.
MNZP