Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Folkowisko Żywioły - już za miesiąc największa lipcowa impreza na Podkarpaciu

data dodania: 2024-06-14
aktualizacja: 2024-06-14 17:05:18
Już za niecały miesiąc, w podkarpackiej wsi Gorajec odbędzie się wyjątkowe wydarzenie zwane Folkowiskiem. Festiwal, organizowany nieprzerwanie od 14 lat, znany jest m.in. z tego, że każda jego edycja to inny motyw przewodni. W tym roku tj. 11-13 lipca 2023, organizatorzy zapraszają na Folkowisko Żywioły. Kto zagra? Żywiołak, Kapela Ze Wsi Warszawa, Dikanda i wielu innych

Wyjątkowy line-up

Festiwal Folkowisko to wydarzenie pełne różnorodnego, międzykulturowego składu muzycznego, który w tym roku obfitował będzie w takie zespoły jak: Żywiołak, Dikanda, Kapela ze Wsi Warszawa, Hraybery, Daj Ognia, Ogenj ale nie zabraknie również ludowego, potańcówkowego akcentu np. od Janusz Prusinowski Kompania,Warszawskie Combo Taneczne, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Orkiestra Taneczna Bonanza, czy Niezapominajki. Powyższe zespoły to tylko część składu muzycznego wydarzenia, organizatorzy bowiem twierdzą, że najlepszy smaczek zostawiają na koniec.

Coś więcej niż muzyka

Festiwal Folkowisko to nie tylko różnorodna muzyka, ale również ogromna liczba warsztatów. Udostepnienie odbiorcom teoretycznej wiedzy i praktyki stało się znakiem rozpoznawalnym tego festiwalu, a dodatkowo poszerzyło jego program. Przyjeżdżającna Folkowisko można wziąć udział na przykład w warsztatach z plecenia biżuterii, warsztatach gry na instrumentach, czy warsztaty sportowe takie jak joga, streaching czy biegi.

Ważnym punktem wydarzenia jest również Scena Słowa, która w tym roku obfituje w takie nazwiska jak Joanna Kuciel-Frydryszak, czyli autorka bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Andrzej Stasiuk laureat literackiej nagrody NIKE i przyjaciel festiwalu, czy Marcin Żyła, dziennikarz znany m.in. z Raportu o Stanie Świata Dariusza Rosiaka

Folkowisko – jak do tego doszło?

Zaczęło się romantycznie. Marina Sestasvili i Marcin Piotrowski spotkali się na studiach i po kilku randkach okazało się, że są w sobie zakochani. W 2008 roku wzięli ślub i urządzili wesele. Marina i Marcin zaprosili przyjaciół z kilku krajów na polskie wiejskie wesele, a potem poprawiny. Z każdym kolejnym rokiem narocznice ich ślubu przyjeżdżali przyjaciele, którzy przywozili swoich przyjaciół i tak narodziła się koncepcja zrobienia z tego festiwalu. I właśnie tak rozpoczęło się Folkowisko. Na początku było bardzo kameralnie, z roku na rok liczba festiwalowiczów wzrastała i tak jest do dziś.

Jak wygląda przestrzeń festiwalowa?

Główna scena to tak naprawdę mała drewniana chałupka złożona przez miejscowego stolarza, pola namiotowe znajdują się na kilku podwórkach mieszkańców Gorajca, bo podczas festiwalu żyje cała wioska.

Nasze podwórko, czyli główna festiwalowa przestrzeń to jest taka mini galeria sztuki, bo na murach naszego domu widnieje mural Justyny Posiecz-Polkowskiej, a na przykład naszą stodołę zdobi praca Arkadiusza Andrejkowa. Przyciągamy do siebie ciekawych, szalonych i niesamowicie utalentowanych ludzi, którym dajemy przestrzeń do wyrażania siebie, a takżeodkrycia swoich umiejętności, pasji – mówi dyrektor festiwalu Marcin Piotrowski.

Przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Folkowisko jest znane z tego, że jest wydarzeniem otwartym dla rodzin i nie ma obaw o to, że dzieci zaznają nudy.

Jeśli martwisz się o to, czy twoje pociechy znajdą dla siebie jakieś zajęcie, to możemy zapewnić, że dobrze się nimi zajmiemy! Wystarczy tylko odstawić je do naszej Dzieciowioski, a my zagwarantujemy, że nie będą miały okazji do nudy – mówi Beata, koordynatorka Dzieciowioski.

Bitwa na balony, konkurs na najbrudniejsze dziecko festiwalu, warsztaty ruchowe, kolorowanie twarzy to tylko część atrakcji zapewnianych przez animatorów i wyspecjalizowany personel pracujący w Dzieciowiosce.

Eko festiwal

Folkowisko jest współtwórcą inicjatywy „Odpowiedzialne festiwale”, która ma za zadanie rozpowszechniać dobre praktyki działań podczas wydarzeń kulturalnych, dzięki którym festiwalowicze i organizatorzy pozostawią po sobie najmniejszy ślad szkodliwości dla planety. Dlatego ekipa Folkowiska zachęca swoich gości do zabrania ze sobą na festiwal własnych naczyń, sztućców, a także do korzystania z lokalnych propozycji gastronomicznych i do segregacji odpadów.

Wszelkie informacje na temat Festiwalu Folkowisko można znaleźć na stronie www.folkowisko.pl, na Facebooku oraz Instagramie wydarzenia.