Impreza zorganizowana została przez wydawnictwo BOSZ, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Urząd Miejski w Przemyślu przy współpracy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Tegoroczne spotkanie z książką dedykowane było pamięci zmarłego dokładnie trzy miesiące wcześniej Jerzego Janickiego. Ten znakomity pisarz, scenarzysta, dramaturg, a przede wszystkim lwowiak (jak sam o sobie mówił) współpracował kilkakrotnie z wydawnictwem BOSZ.
W niedzielę 15 lipca Przemyśl stał się stolicą książki. Przy pięknej, prawdziwie letniej pogodzie od samego rana na Rynku StaregoMiasta trwały minitargi. Swoje zasoby prezentowały następujące wydawnictwa: BOSZ, Czarne, Czytelnik, Państwowy Instytut Wydawniczy, Prószyński i S-ka, Publicat, WAB, Wydawnictwo Literackie, Zysk i S-ka no i oczywiście PCKiN ZAMEK. W Klubie „Niedźwiadek” oraz w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbywały się spotkania z autorami i wydawcami, na których toczyły się rozmowy o książkach. Na przemian, w godzinach parzystych w Muzeum, a nieparzystych w „Niedźwiadku”, od 10.00 aż do 17.00 autorzy odpowiadali na pytania prowadzących oraz zgromadzonych słuchaczy. Zaraz po tym zasiadali przy stoiskach wydawniczych i podpisywali swoje książki wszystkim chętnym. Te spotkania cieszyły się niezwykła popularnością o czym świadczy ilość słuchaczy na każdym z nich. Nie zapomniano o dzieciach. Dla najmłodszych zorganizowano wiele atrakcji, były konkursy i zabawy. Organizatorzy przygotowali miejsca z akcesoriami plastycznymi przy których dzieci mogły popisać się swoimi umiejętnościami malowania, rysowania i wyklejania. Najlepsze prace były wyróżniane,ale nagradzane były wszystkie - między innymi z rąk Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy przy asyście swojego zastępcy Wiesława Jurkiewicza oraz znanego dziennikarza sportowego Przemysława Babiarza. Po prostu ŚWIĘTO KSIĄŻKI.
Cała impreza rejestrowana była przez TVP Kultura, TVP 3, Polskie Radio program 2, TVP 3 Rzeszów oraz Radio Rzeszów. Fakt, iż zainteresowanych tą imprezą było tak wiele mediów z całą pewnością przyczyni się do promocji naszego miasta.
Głównymi bohaterami tego dnia były oczywiście znane nie tylko w Polsce osobowości świata książki. II Bieszczadzkie lato z książką uświetnili swoim udziałem: Maria Iwaszkiewicz – felietonistka, autorka książek, córka Jarosława Iwaszkiewicza, Krzysztof Masłoń – dziennikarz, recenzent książkowy, pisarz, Radek Sikorski – polityk, politolog, dziennikarz, autor książek, Jerzy Kisielewski – dziennikarz, pisarz, syn Stefana Kisielewskiego, Olgierd Budrewicz - pisarz, podróżnik, reporter, Ignacy Karpowicz - pisarz, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego, Witold Bereś - dziennikarz, autor książek, scenarzysta i producent filmowy, Marek Nowakowski - prozaik, twórca realizmu peryferyjnego, dziennikarz, Janusz Anderman - pisarz, tłumacz literatury czeskiej, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, Marek Krajewski - filolog klasyczny, pisarz, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, Tadeusz Górny – dziennikarz, autor popularnego programu o książkach „Książki z Górnej Półki”, Hanna Bakuła - malarka,scenograf, kostiumolog, felietonistka, autorka książek, Katarzyna Lengren - malarka, scenograf, dziennikarka, autorka książek, tekstów i spektakli teatralnych, córka wybitnego karykaturzysty, rysownika, felietonisty, twórcy niezapomnianego Profesora Filutka – Zbigniewa Lengrena, Małgorzata Kalicińska – pisarka, reasercherka w Telewizji Polskiej, Katarzyna Sowula – pisarka, tłumaczka współczesnego dramatu francuskiego, Andrzej Mularczyk – dokumentalista, autor literatury faktu, prozaik, scenarzysta i autor słuchowisk, Adam Bujak - światowej sławy artysta fotografik, Paweł Zuchniewicz - dziennikarz, publicysta, pisarz, Janusz Szuber – poeta, uczestnik „Przemyskich Wiosen Poetyckich”.
KONCERT ANNY SZAŁAPAK
Na zakończenie II Bieszczadzkiego lata z książką o godz. 20.00 na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego odbył się recital Anny Szałapak. W pięknej scenerii pod klonem, w blasku świateł wystąpiła artystka nieprzeciętna. Koncert został przyjęty znakomicie, co dopełniło ten pełen markowych wrażeńdzień. Płynące z plenerowej sceny piosenki idealnie korespondowały z tym, co działo się przez cały dzień na przemyskim Rynku. Artystka udowodniła swoim repertuarem, że piosenki mogą być piękne i niebanalne. Wyczarowała znakomity spektakl i pokazała jak wielkie znaczenie w piosence ma tekst. Podarowała widowni chwile prawdziwych, niezapomnianych uniesień. Z nieukrywanym żalem opuszczano dziedziniec, by ponownie połączyć się z codziennością.
Anna Szałapak urodziła się w Krakowie, jest piosenkarką, wykonuje tzw. poezję śpiewaną. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tańczyła w zespole„Słowianki”. Jest artystką krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami, śpiewa utwory najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów: Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ktoś kiedyś nazwał Ją Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami i to określenie przylgnęło do Niej na dobre.
Dodatkowym elementem wzbogacającym tę niezapomnianą niedzielę była wystawa fotografii Marzeny Mróz „Przyłapani na czytaniu”. Przedstawia ona znane z mediów postacie w trakcie czytaniaksiążek. Wystawa czynna będzie do końca lipca.
Jak większość imprez, tak i ta wsparta została finansowo przez sponsorów. Swoją pomoc przy zorganizowaniu przemyskiego dnia z książką okazał Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna oraz „HALA” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Przemyślu. Organizatorzy dziękują również za pomoc Przemyskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Przemyślu, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu oraz Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Przemyślu.
Tomasz Beliński
Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony PCKiN "Zamek" - www.kultura.przemysl.pl