W Polsce odbywają się dwa festiwale kultury kresowej: w Mrągowie i w Iwoniczu Zdroju. Przez cały czas brakowało jednak festiwalu pieśni patriotycznej. Przemyśl jest pierwszym miastem, któremu udało się zorganizować takie przedsięwzięcie.
I edycja, która odbyła się w roku 2004 spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno przez uczestników jak i słuchaczy, dlatego też podjęto trud zorganizowania kolejnej. Festiwal kierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12-20 lat. Mogą brać w nim udział: soliści, zespoły śpiewacze, zespoły muzyczne oraz chóry. Pieśni patriotyczne wykonywać będzie młodzież mieszkająca na terenie polski oraz młodzież z Białorusi, Czech, Litwy i Ukrainy. Warunek jest tylko jeden – musi to być młodzież polska, ze szkół z polskim językiem nauczania, bądź skupiona w zespołach działających przy polskich instytucjach kultury.
„Młodzieżowy Międzynarodowy Festiwal Kresowej Pieśni Patriotycznej” jest próbą ocalenia od zapomnienia tego, co wiąże się z naszą historią, tradycją, kulturą - zwłaszcza kresową. Nieodłączną towarzyszką naszej historii była zawsze pieśń. Pieśń, która podtrzymywała naród na duchu w trudnych dla Polski chwilach. Pieśń, która zagrzewała do walki, gdy była taka potrzeba. Pieśń, która koiła zranione serca Polaków. To ona dawała siłę, świadomość więzi narodowej i wiarę w przetrwanie. To także pieśń, posiadała moc, która wywoływała poczucie dumy i wielkiej radości wynikającej z faktu bycia Polakiem. Przegląd jest próbą nadania żywego znaczenia słowom już nieco zapomnianym, takim jak: patriotyzm,ojczyzna, honor, słowom które w nowoczesnej zglobalizowanej rzeczywistości stają się archaicznie brzmiącymi sloganami. Rzeczywistość ta powoduje, że opowiedzenie się za tymi wartościami wymaga od współczesnego człowieka niemalże heroizmu. Dlatego do ich ratowanie nie wystarczy lekcja j. polskiego czy historii w szkole. Zachodzi potrzeba wychodzenia naprzeciw z nowszymi propozycjami i formami mającymi na celu kształtowanie w młodym pokoleniu patriotycznych postaw. Festiwal jest krokiem we właściwym kierunku, bowiem sprawa wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotycznym jest obowiązkiem nas wszystkich. Poprzez taką formę lekcji patriotyzmu chcemy kształtować młodzież i przygotowywać ją do przyjmowania odpowiedzialnych postaw społecznych.
Stosunek do ojczyzny młodzieży polskiej mieszkającej poza krajem, będzie ciekawym doświadczeniem dla młodzieży miejscowej, a także świetną okazją do zawiązania wzajemnych przyjaźni.
16 września (sobota) - ZamekKazimierzowski - wstęp wolny
17 września (niedziela) - Zamek Kazimierzowski - wstęp wolny