Przemyśl - nasze miasto całą dobę

III GALICJA Blues Festival Przemyśl 2023

data dodania: 2023-05-15
aktualizacja: 2023-05-15 21:01:16
Galicja Blues Festival to impreza, która nieprzerwanie od 2004 roku widniejąca na mapie wydarzeń bluesowych w Polsce. Zainicjowana została w Krośnie przez dwóch bluesmanów: Roberta Lenerta i Łukasza Gorczycę. Od 2021 roku organizację Festivalu kontynuuje tandem: znakomity muzyk, basista Łukasz Gorczyca i Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska, która przyjęła imprezę „pod swoje skrzydła” i tchnęła w nią nową energię.

Galicja Blues Festival doceniany jest nie tylko w Polsce, ale także poza granicami. O renomie tej imprezy świadczy fakt, iż zgłoszeń do festiwalu ciągle przybywa, a poziom wykonawczy jest naprawdę wysokiej klasy. Dodatkowo, zarówno wykonawcy, jak i zaproszeni goście bardzo ciepło wyrażają się o samym Festivalu, podkreślając doskonałe przygotowanie organizacyjne, z uwzględnieniem akustyków i oświetleniowców. \

Daje to organizatorom siłę do działania oraz przyciągania wykonawców bluesowych z najwyższej półki polskiej oraz światowej. Na scenie Festivalu pojawiały się takie nazwiska jak: Tadeusz Nalepa, Sławek Wierzcholski, Irek Dudek, Jan Litecky Sveda czy Griff Hamlin, co samo w sobie powinno wystarczyć za rekomendację Galicja Blues Festival.


W tym roku impreza po raz trzeci odbyła się w Przemyślu. Jako pierwsi wystąpili: Paweł Błędowski (muzyk, historyk, autor piosenek, dziennikarz radiowy) i Łukasz Jemioła (wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, jako gitarzysta swobodnie korzysta z techniki fingerpicking) z projektem „The Beatles akustycznie”. Na ten koncert składały się wyjątkowe piosenki Czwórki z Liverpoolu w aranżacjach akustycznych, uwypuklających piękno melodii i tekstów.


Jako następni wystąpili: „Patsy Gamble & Muddy Manninen Band” w składzie:  Patsy Gamble (voc., sax), Muddy Manninen (guitars), Łukasz Gorczyca (bass), Tomasz Dominik (drums). Patsy Gamble to brytyjska saksofonistka, która współpracowała z Glorią Gaynor, Mickiem Jaggerem, Stevem Winwoodem i dziesiątkami innych artystów. Muddy Manninento gitarzysta legendarnej formacji Wishbone Ash. Łukasz Gorczyca to basista, kompozytor, producent, manager. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt nagranych jako muzyk sesyjny z artystami zarówno z Polski jak i zagranicy oraz albumy autorskie. Tomasz Dominik to jeden z najbardziej wziętych perkusistów sesyjnych, grywający z Chazem de Paolo, Leonem Hendrixem, Renatą Przemyk, Homo Twistem, Pudelsami i Tiltem. Ten wyjątkowy skład muzyków stworzył niesamowitą, owacyjnie przyjętą kombinację bluesa, jazzu, funky i rocka.


Na zakończenie Festivalu, gościnnie, razem z „Patsy Gamble & Muddy Manninen Band” wystąpił utalentowany, młody gitarzysta Kacper Kowalczyk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu.

Organizator koncertu:
PCKiN ZAMEK

Partner:
STOART

Tekst ifotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK