Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jarmark Wielkanocny w Przemyślu

data dodania: 2006-04-10
aktualizacja: 2006-04-10 14:23:37
Zwiastunem zbliżającej się Wielkanocy są barwne i nastrojowe jarmarki wielkanocne. Jeden z nich odbył się w sobotnie popołudnie - 8 kwietnia w Klubie „Piwnice” Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Impreza pielęgnująca dawne zwyczaje okresu Świąt Wielkanocnych odbyła się w tym roku już po raz siódmy. W jej programie znalazło się m.in: podsumowanie konkursu na najpiękniejszą pisankę (protokół poniżej), kiermasz ozdób świątecznych, na którym można było kupić jak co roku wielkanocne palmy i stroiki, koronkowe i haftowane serwety, pieczywo obrzędowe (baranki, zajączki, babki), wycinanki i papierowe bukiety, gipsowe figurki w kształcie zajączków czy ptaszków, ręcznie wykonane karty świąteczne i inne wielkanocne cudeńka oraz – oczywiście – pisanki. Wykonane najprzeróżniejszymi technikami: tradycyjne, misternie drapane nożykiem i pisane woskiem oraz współczesne przepięknie ozdabiane puszystym sizalem, wstążeczkami, paciorkami i kordonkiem. Swoje wyroby artystyczne rękodzieła ludowego wystawiło na sprzedaż kilkunastu twórców. Niektórzy towarzyszą „Jarmarkowi” od samego początku, wielu było takich, którzy pokazali publicznie swoje prace po raz pierwszy.

Tradycyjnie w przedświąteczny nastrój wprowadził zwiedzających i kupujących Zespół Śpiewaczyz  Rożniatowa (gm. Zarzecze), który wykonał kilka pieśni wielkopostnych. Panie z Rożniatowa przygotowały także regionalne, świąteczne przysmaki, w tym przepyszny wielkanocny żurek, którym ugościły każdego uczestnika Jarmarku.

Jarmark Wielkanocny Wystawa pisanek Zespół z Rożniatowa





W Konkursie na pisankę wzięła udział znacznie większa liczba uczestników niż w roku ubiegłym. Większym zainteresowaniem cieszyła się technika drapana niż technika batikowa. W obydwu nagrodzonych kategoriach jury stwierdziło jednak wysoki poziom artystyczny oraz nawiązywanie do tradycji i symboliki wielkanocnej.

Niezmiernie ważnym, zdaniem jurorów, jest przekazywanie umiejętności wykonywania pisanek młodemu pokoleniu, stąd też na szczególną uwagę w konkursie zasługiwał udział dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że w przyszłości uczestnicy tego konkursu będą kontynuować zainteresowania pisankarskie i tym samym utrwalać tradycje. Celem tego konkurs jest bowiem utrwalanie tradycji PograniczaNadsańskiego i jego promocji.


LAUREACI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ:

Jury w składzie:
mgr Joanna Kociuba – archeolog
mgr Paweł Kozioł – historyk sztuki
mgr Halina Paszkowska – plastyk
stwierdza, że w konkursie wzięło udział 32 twórców indywidualnych i 12 uczniów.
Komisja na podstawie regulaminu oceniała i postanowiła przyznać następujące nagrody:

W technice batikowej:
- I nagrodę dla Danuty Pocztar z Przemyśla – nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostę Przemyskiego;
- II nagrodę ex aeque dla Agnieszki Szmuc z Kniażyc i Agnieszki Wróbel z Reczpola oraz Ewy Naureckiej z Reczpola

W technice drapanej:
- I nagrodę ex aequo dla Elżbiety Dykas z Orzechowiec, Renaty Krzywińskiej z Woli Krzywieckiej oraz Doroty Kwaśny z Woli Krzywieckiej II nagroda ex aequo dla Małgorzaty Dudzińskiej z Reczpola, Czesławy Jajugi z Siedlisk
- III nagroda ex af equo dla Stanisławy Błotnickiej z Reczpola i KazimieryKonopelskiej z Przemyśla

- Nagroda specjalna jury jako wyraz uznania za kultywowanie tradycji dla Julii Kopty z Ułazowa gm. Stary Dzików

Ponadto Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia:
- Marii Otwinowskiej-Opiła z Olszynki gm. Orły;
- Zofii Szawan z Zarzecza;
- Krystynie Wielgosz z Olszynki gm. Orły.

W kategorii Mistrz-Uczeń:
- Annie Niemczak z Zarzecza

Wszystkie nagrody pieniężne zostały ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.


Lauraci Sacrum


6 kwietnia br. w Klasztorze O.O. Dominikanów w Jarosławiu przeprowadzono eliminacje rejonowe XV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Sacrum w Literaturze", których głównym organizatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu. W eliminacjach brało udział 25 recytatorów oraz 6 wykonawców poezji śpiewanej. Jury w składzie: Helena Szczepanik, ksiądz Tadeusz Piwiński i brat Gabriel Wilczyński postanowiło zakwalifikować następujące osoby do finału konkursu, który odbędzie się w dniach 11-14 maja 2006r. w Częstochowie:

w kategorii recytacji:
- Bartłomiej Domaradzki z Przemyśla
- Ołena Cikuj z Przemyśla

w kategorii poezji śpiewanej:
- Natalia Wilk z Przeworska
- Anna Brudniak (z zespołem) z Radymna
Finałowej imprezie patronują: Zakon Ojców Paulinów na Jasnej Górze, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy, Starosta Częstochowski, Patronat prasowy objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".


Jolanta Nowak