Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jazz nad Sanem 2006

data dodania: 2006-10-09
aktualizacja: 2006-10-09 17:11:58
Tegoroczna edycja tej imprezy jest już osiemnastym spotkaniem z tym gatunkiem muzyki pod tą cykliczną nazwą. Przez te wszystkie lata Klub „Niedźwiadek" jako główne miejsce jazzowych uczt, gościł niemal całą plejadę sław i autorytetów tego gatunku muzyki.


 

„Jazz nad Sanem" stał się kreatorem gustów muzycznych, w mieście, w którym przed kilkunastoma laty j azz miał zdecydowanie mniejszą publiczność. Jest papierkiem lakmusowym preferencji muzycznych mieszkańców naszego miasta. Wskazuje onjednoznacznie, iż dzisiaj jazz jest gatunkiem muzycznym, bez którego nie sposób wyobrazić sobie życia kulturalnego w Przemyślu.

Jesień 2006 i XVIII „Jazz nad Sanem" to trzy koncerty, w trzy kolejne piątki -13, 20 i 27 października. Wystąpią kolejno: „Kwartet Zbigniewa Jakubka", „New bonę" i „The Colors" w gwiazdorskim składzie: Paul Wertico, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli i Bernard Maseli.

"Kwartet Zbigniewa Jakubka"
Koncert: 13 października, godz. 19.00, Klub "Niedźwiadek" (bilety wstępu 15 zł)

„Kwartet Zbigniewa Jakubka" - idea utworzenia takiego właśnie kwartetu powstała w 1999 roku. W roku 2004 doszło do pierwszych prób z całkowicie nowymi utworamiskomponowanymi specjalnie na potrzeby nowego zespołu. Dobór nazwisk muzyków występujących w ramach tej formacji jest zawsze znakomity, choć jak to często bywa w grupach jazzowych wielokrotnie się zmienia. Zbigniew Jakubek to artysta znany m.in. z występów z Walk Away i Ryszardem Rynkowskim.

"New Bone"
Koncert: 20 października, godz. 19.00, Klub "Niedźwiadek" (bilety wstępu 15 zł)

„New Bonę" jest grupą składającą się z absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Członkowie zespołu nie ograniczają się tylko do występów w tej formacji, ale występują w różnych składach doskonaląc w ten sposób swój warsztat. Przez cały okres swój ej działalności od roku 1996 zespół stal się bardziej wyrafinowany i oscyluje w kierunku wyszukanej, ciekawej treści muzycznej. W granej przez tę grupę muzyce odczuwa się atmosferę lat 60.

Różnorodność tematyczna sprawia iż muzyka w wykonaniu New Bonę jest oryginalna i niebanalna. New Bonę toklasyczny kwintet jazzowy grający muzykę hard-bopową. Stylistyka kompozycji oscyluje między muzyką swingo wą a momentami bardzo nowoczesną. Zespól jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie „Wolna scena jazzowa" w 1997.

"The Colors"
Koncert: 27 października, godz. 19.00, Zamek Kazimierzowski (bilety w cenie 15 zł)

„The Colors” – liderem tego zespołu jest Krzysztof Ścierański od dwudziestu lat najlepszy polski basista, co potwierdza coroczny ranking miesięcznika „Jazz Forum”. Jednak nie od razu ten instrument stał się jego największą miłością. Początkowo fascynowała go zwykła gitara  elektryczna. Przypadek sprawił, że skierował swoją uwagę na gitarę basową. W zespole starszego brata Pawła zwolniło się miejsce basisty i tak oto około roku 1973 Krzysztof Ścierański „przesiadł się na basówkę”. Jego solowe koncerty to dawka niesamowitej energii, ciepła, wrażliwości i poezji muzycznej. Urzeka osobowością i szczerością a dla każdego, kto choć raz był świadkiem jegowystępu, świat nigdy nie będzie wyglądał tak samo. Część Jego kompozycji stała się kanonem naszej muzyki rozrywkowej. Jego utwory wykonują: Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Marek Bałata, Kuba Badach, Agnieszka Hekiert. Krzystof Ścierański to niekwestionowany autorytet. Jako pierwszy w naszym kraju zaczął koncertować solo. Jego utwory wiążą wiele różnych stylów, choć muzyk ten jest określany mianem jazzmana.

Pozostali członkowie obecnego składu tej grupy to nie tylko znani, ale również uznani muzycy.

Paul Wertico - wspaniały perkusista urodzony w 1953 roku w Chicago w stanie Illinois już w szkole podstawowej uczył się gry na werblu, jednak na zestawie perkusyjnym grać uczył się sam. W wieku 15 lat rozpoczął pracę jako profesjonalny muzyk w rockowych i jazzowych zespołach. Jako gwiazda występował z Cary-Grove High School Band, dzięki czemu stał się stypendystą Western Illinois Uniwessity. We wczesnych latach siedemdziesiątych ukończył szkołę i wkrótce stał się wielką postacią chicagowskiej sceny muzycznej. Wybitnie uniwersalny Paul Werticowystępował i nagrywał jako side-man z przeróżnymi artystami: gitarzystą Larry Coryell’em, wokalista Kurt’em Elling’iem, kreatorem „word jazz” Ken’em Nordine’m, chicagowską legendą bebopu Von’em Freemanem, folk-soulowym wokalistą Terry Callier’em oraz z całym mnóstwem innych wspaniałych muzyków. W różnych muzycznych obrazach Wertico pokazuje swoje upodobania dla polirytmii. Jego dyskografia zarówno w roli lidera jak i side-mana jest długa i imponująca.

Marek Raduli – gitarzysta rocznik 1959 – ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Karierę muzyczna zaczynał w środowisku opolskim, pojawiał się w różnych składach grup, z których potem powstał zespół-legenda TSA. Grał z zespołach: Banda i Wanda, Bajm, Budka Suflera. Bral udział w projektach Tadeusza Nalepy, Maryli Rodowicz, Jacka Skubikowskiego, Izabeli Trojanowskiej. W plebiscycie pisma „Gitara i Bas” osiągnął szczyt w kategorii „Gitarzysta roku” (1997).

Bernard  Maseli– wibrafonista, kompozytor, aranżer,  producent, pedagog.  Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem Walk Away na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Z tym właśnie zespołem nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Od 12 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum”.


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek"

PCKiN ZAMEK