Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Kolejna odsłona Jazzu nad Sanem

data dodania: 2007-10-18
aktualizacja: 2007-10-18 12:49:07
Tegoroczny, XIX już JAZZ NAD SANEM to pięć koncertów. Przed nami jeszcze cztery, dwa – 19 i 20 października - odbędą się w Klubie Niedźwiadek i wystąpią kolejno: Beata Kossowska z Marcinem Przytulskim oraz Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Wszystkie koncerty zaplanowano na godz. 19.00.

 

Przemyski festiwal jazzu – myślę, że tak można o tej imprezie mówić – powoli zaczyna obrastać legendą. Gościł przecież niemal całą plejadę sław i autorytetów tego gatunku muzyki i to nie tylko z polski. „Jazz nad Sanem” stał się kreatorem gustów muzycznych w mieście, w którym nie tak dawno temu, jazz nie miał prawie wcale publiczności. Pokrywająca go patyna dodaje mu zasłużonego kolorytu niezachwianej trwałości. Z całą pewnością można powiedzieć, że dzisiaj bez tej imprezy Przemyśl nie byłby już taki sam.

HARMONIJKA I BAS

19 października wystąpią Beata Kossowska (harmonijka ustna) i Marcin Przytulski (gitara basowa) w projekcie „Don’t harp on”. Jest to materiał skomponowany przez Marcina Przytulskiego. Oboje gościli już w naszym mieście. Beata Kossowska z zespołem LeBlue wystąpiła w „Niedźwiadku” 4 lutego ubiegłego roku i pokazała, że kobieta może grać na harmonijce lepiej niż niejeden mężczyzna. Jest skromna i sympatyczna, jednak na scenie zamienia sięw wulkan energii. Jej kreatywność muzyczna poparta niewiarygodnym wręcz opanowaniem instrumentu, po prostu zniewala. Jej występy to prawdziwe show, pełne życia, rytmu i humoru. Podczas „International Blues Challenge” 2006 w Memphis uznana została za najlepiej grającą na harmonijce kobietę na świecie.

Marcin Przytulski to basista elektryczny, kompozytor. Inspiracją dla jego twórczości są ludzie, kultury obcych krajów, ale kompozycje odzwierciedlają również w dużej mierze chwile i nastroje. Nie klasyfikuje ich do żadnego gatunku, choć sam najchętniej obcuje z jazzem, jako muzyką improwizowaną, o wielu obliczach, wolną. Na Zamku Kazimierzowskim gościł 27 października 2006 roku w roli managera zespołu „The Colors”, który u nas koncertował również w ramach „Jazzu nad Sanem”. Harmonijka i gitara basowa to zestaw niecodzienny i zaskakujący. Jednak w ich wykonaniu bas, typowo sekcyjny instrument staje się niemalże orkiestrową platformą dla popisów śpiewającej i grającej na harmonijce Beaty Kossowskiej. Te dwagłówne instrumenty wspomagane są przez wibrafon i perkusję.


NA JEGO KONCERTY PO PROSTU SIĘ CHODZI

Kolejnym zespołem (20 października) występującym w „Niedźwiadku” będzie Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy, Wojciech Niedziela – fortepian, Jacek Niedziela – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja. Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 27.03.1936 w Kaliszu), muzyk (saksofony tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, leader, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. Zainicjowany w 70-tym roku przez Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn „Trzy kwadranse jazzu” nadawany jest do dziś. Karierę rozpoczął w 1954 roku prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których grał na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważa występ na pierwszym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w1956 roku z legendarnym Sekstetem Komedy. Kolejne lata, aż do dnia dzisiejszego to nieprzerwanepasmo koncertów w przeróżnych składach i bardzo wiele nagród. Nie sposób o wszystkim napisach, ale na pewno wymienić trzeba odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1998 roku oraz Honorowe Obywatelstwo miast: Kalisza i Zamościa. Jan Ptaszyn Wróblewski gra jazz już od ponad pół wieku, jest „firmą”, która nie potrzebuje rekomendacji ani zbędnego zachęcania do wysłuchania tworzonej przez niego muzyki. Na jego koncerty po prostu się chodzi. W „Niedźwiadku” mistrzowi towarzyszyć będzie pianista Wojciech Niedziela, artysta który od lat jest podporą najrozmaitszych zespołów, w swoim czasie głośnego „New Presentation” z Lorą Szafran. Jest to muzyk o usposobieniu zdecydowanie lirycznym, dwukrotnie  nominowany do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego. Tego wieczoru wystąpi również Jacek Niedziela - jeden z najlepszych polskich kontrabasistów jazzowych. Swoją karierę zaczynał w zespole New Presentation. Współpracował m. in. ze ZbigniewemNamysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Erykiem Kulmem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim. Od wielu lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Na perkusji zagra Marcin Jahr, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1987 roku. Współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran, Karolem Szymanowskim, Zbigniewem Namysłowskim. Brał udział w wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą.

Bilety na koncerty w cenie po 10 zł.


Tomasz Beliński