Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Koncert Muzyki Dawnej

data dodania: 2006-11-15
aktualizacja: 2006-11-15 12:17:01
XXIII Przemyska Jesień Muzyczna a.D. 2006 odbywa się w dniach od 29 października do 19 listopada i tworzy ją jedenaście koncertów. Jak co roku, dla urozmaicenia, koncerty odbywają się w kilku salach koncertowych w różnych miejscach naszego miasta.

 

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jako współorganizator tej zacnej imprezy również gościł artystów tworzących tegoroczne spotkania z muzyką. Dwa razy: 3 i 9 listopada Zamek Kazimierzowski stał się sceną tegorocznego święta muzyki.

9 listopada w wieczorze nazwanym Koncert Muzyki Dawnej wystąpiły: Kapela Dworska „Consortium Sedinum” w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, Adam Pastuszka – skrzypce barokowe, Konrad Górka – wiolonczela barokowa, Paweł Osuchowski klawesyn oraz Balet Dworski „Cracovia Danza” w składzie  Romana Agnel – taniec, choreografia, kierownictwo artystyczne, Dariusz Brojek – taniec, Krzysztof Antkowiak – taniec. W programie usłyszeliśmy muzykę, której autorami są: A. Jarzębski, M.. Mielczewski A. Falconiero, J. H. Schmelzer, J. J. .Fux, T. Abinoni, A. Corelli.

Koncert Muzyki Dawnej Koncert Muzyki Dawnej otworzyła Jolanta Nodżak-Furgała wprowadzając widownie w atmosferę wieczoru. Osób barwiących słowem nastrój na Zamku Kazimierzowskim w tym dniu było jednak więcej. O muzyce wykonywanej przez kapelę bardzo interesująco opowiadał grający na klawesynie Paweł Osuchowski, który w ostatniej chwili zastąpił przeziębioną Urszulę Stawińską – kierownika artystycznego zespołu. Jak powiedziała mi sama rekonwalescentka, zastępujący ją muzyk jest dyrygentem prowadzącym koncerty edukacyjne i stąd zapewne te świetne, barwne opowieści w trakcie występu. O tańcach dawnych w ogóle i o poszczególnych układachrównie interesująco opowiadała Romana Agnel – kierownik artystyczny baletu. Tego wieczoru dominowała jednak muzyka i świetnie komponujące się z nią tańce. Wspólnie stworzyły niezapomnianą atmosferę dawnych epok.

Kapela Dworska Consortium Sedinum powstała w 1999 roku w Szczecinie. Zespół jest jedyną profesjonalną formacją muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. Jego działalność stanowi kontynuacja dorobku twórczego Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum działającej w latach 1992-2000 przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tworzą ją artyści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki z zachowaniem ówczesnej praktyki wykonawczej.

Consortium Sedinum wykonuje muzykę od renesansu po klasycyzm na instrumentach historycznych, sięgając często po utwory mało znane, współcześnie nie publikowane i niedawno odkryte. Bogate instrumentarium zespołu obejmuje oryginały i kopie instrumentów z epoki renesansu, baroku i klasycyzmu. Barwne widowiska tematycznie związane z najważniejszymiośrodkami rozwoju europejskiej sztuki dworskiej zyskały popularność wśród publiczności w kraju i za granicą.

Balet Dworski „Cracovia Danza”  powstał 1 września br. z dobrze znanego zespołu baletowego Ardente Sole.Koncert Muzyki Dawnej

Repertuar prezentowany przez balet ściśle nawiązuje do historii Krakowa prezentując przepiękne widowiska historyczne, w których z równym pietyzmem odtwarzane są średniowieczne, renesansowe czy barokowe układy choreograficzne, stroje oraz zwyczaje dworskie. „Cracovia Danza”  jest jedynym w Polsce profesjonalnym zespołem,ratującym od zapomnienia tę część polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego. Nawet drobne prezentacje taneczne, są zawsze dopracowane i wykonywane na najwyższym poziomie. Podstawą do tworzenia choreografii są traktaty pochodzące z XV i XVI wieku, w których dawni mistrzowie bardzo precyzyjnie opisywali taneczne figury i kroki, najpierw z pomocą rysunków, później uproszczonych symboli. Zapisy te pozwalają dzisiaj wiernie odtworzyć i zaprezentować autentyczne układy taneczne sprzed wieków. Zachowana ikonografia tańców dawnych jest też inspiracją do tworzenia autorskich choreografii.


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAME
K

PCKiN ZAMEK - www.kultura.przemysl.pl

Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki "Zamek" -www.kultura.przemysl.pl