Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Konferencje w ramach III Święta Zamku

data dodania: 2008-06-23
aktualizacja: 2008-06-23 10:51:24
Święto Zamku Kazimierzowskiego to przedsięwzięcie, które w roku 2006 zapoczątkowało nowy nurt imprez w naszym mieście. Poprzez galę zamkowych obyczajów i ceremoniałów odnosi się bezpośrednio do Zamku Kazimierzowskiego jako obiektu historycznego. Prezentowane są nasze tradycje, korzenie oraz historyczna tożsamość. Jednak Święto Zamku Kazimierzowskiego to także współczesność.

 

W tym roku gwiazdami wieczorów będą: laureat Fryderyka 2008 zespół „Raz Dwa Trzy” oraz znany kilku pokoleniom i niezmiennie fascynujący Stan Borys z grupą Imię Jego 44. Ideą każdej – również i tej trzeciej - edycji Święta Zamku Kazimierzowskiego jest dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców i sprawianie jak największej radości wszystkim przebywającym na zamkowym wzgórzu.

Główne obchody święta przemyskiego Zamku odbędą się 21 i 22 czerwca, jednak tak naprawdę rozpoczęły się kilka dni wcześniej imprezami towarzyszącymi. Były to dwie konferencje popularnonaukowe, któreodbywały się w samo południe 18 i 19 czerwca. Tematem pierwszej były „Symbole Państwa i Narodu Polskiego”, a swoje przemyślenia dotyczące tego tematu przedstawili: prof. dr hab. Andrzej Olejko (Rzeszów) „Oznaczenia przynależności państwowej w polskim lotnictwie wojskowym”, dr Janusz Polaczek (Przemyśl) „Symbolika państwowa w Księstwie Warszawskim”, mgr Zbigniew Nestorowicz (Lublin) „Godło Królestwa Polskiego w sztuce dekoracyjnej ostatnich Jagiellonów”, dr Wioletta Zawitkowska (Rzeszów) „Ziemia przemyska w najstarszych polskich herbach”, prof. zw. dr hab. Jerzy Motylewicz(Przemyśl, Rzeszów) Starostowie a samorząd Przemyśla w XVI – XVII w. W sferze rytuału oraz władzy państwowej i samorządności”, mgr August S. Fenczak (Przemyśl) „Skąd przybył do Przemyśla herbowy niedźwiadek?”. Temat przewodni drugiego dnia konferencji związany był z miejscem, w którym się ona odbywa i nosił tytuł „Zamek przemyski jako symbol i miejsce sprawowania władzy państwowej”. Referaty wygłosili: mgr Andrzej Koperski (Przemyśl) „Gród przemyski w świetle źródeł archeologicznych”, prof. dr hab. Zbigniew Pianowski (Kraków) „Przemyśl jako centrum władzy w czasach pierwszych Piastów”, mgr Lucjan Fac (Przemyśl) „Zamek przemyski w XV i XVI wieku”, dr Renata Trawka (Rzeszów) „Piotr Kmita jako starosta przemyski”.