Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Koniec sporu ?

data dodania: 2007-08-10
aktualizacja: 2007-08-10 12:37:38
Będą rządowe pieniądze na wykup lokali dla mniejszości narodowych w Przemyślu i we Lwowie.

 

Na szczeblu rządowym uzgodniono, że nieruchomości dla mniejszości narodowych zostaną kupione za środki państwowe. Polacy wykupią we Lwowie obiekt w którym powstanie Dom Polski, a Ukraińcy w Przemyślu Dom Narodowy.

Transakcje są przygotowywane, ale problemem może być cena za jaką ma być wykupiony Dom Narodowy przy ulicy T. Kościuszki, czyli około 2 milionów zł.
W wywiadzie dla Radia Rzeszów prezydent Robert Choma stwierdził, że cena - ustalona przez rzeczoznawców - „za taki budynek, w tym miejscu, absolutnie nie jest zawyżona”. Ponadto dodał, że miasto będzie musiało znaleźć nowe mieszkania dla czterech rodzin, które obecnie mieszkają w obiekcie przy ul. T. Kościuszki.
Z kolei Anna Drozd z przemyskiego koła Związku Ukraińców w Polsce uważa, że aktualna wycena nieruchomości przy ul. Kościuszki jest za wysoka. – „Dokonywane są wyceny budynku, które niby to zgodnie z rynkową wartością w przeciągu sześciu miesięcy rosną bagatela o kwotę 500 000 zł. Aktualnie z informacji,które posiadamy budynek wyceniono na 2 mln zł, przy większej podaży niż popycie na przemyski rynku nieruchomości. Mało tego, stan techniczny nieruchomości jest na dzień dzisiejszy fatalny: cieknący dach, sypiące się stropy, zagrzybiałe ściany, wypadające okna - chyba raczej nie podnoszą wartości budynku, tym bardziej, że decyzją powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Przemyśla część z użytkowanych pomieszczeń została wyłączona, właśnie ze względu na zagrożenie życia i mienia przebywających w nim osób” – twierdzi Anna Drozd.

Ostateczną cenę za którą zostanie sprzedany obiekt ma podjąć Rada Miasta w Przemyślu.