„America Martin otrzymała wykształcenie artystyczne na wydziale humanistycznym Grossmont College w San Diego, gdzie przez blisko dziesięć lat studiowała taniec, muzykę, teatr, rysunek, historię sztuki i fotografię. W roku 2001 ukończyła kierunek literatura światowa na University of California w San Diego uzyskując stopień licencjata. Następnie została przyjęta na studia podyplomowe na University of Notre Dame, gdzie ukończyła kierunki: filologia hiszpańska i romanistyka.
America Martin spędziła dzieciństwo w Południowym Meksyku. Zachwyciła ją tradycja językowa ludów pierwotnych tego regionu, z którymi miała okazję mieszkać przez pewienczas. Zainspirowana meksykańskim krajobrazem porzuciła czarno-białą fotografię, której była wierna we wczesnym okresie studiów fotograficznych i rozwijała zapomnianą technikę Cybachrome – oryginalną kolorystycznie, dającą wyjątkowe środki wyrazu. Będąc, jak sama mówi o sonie, „uczulona na aparaty cyfrowe” eksperymentowała przez kilka lat z filmem i światłem, aby doskonalić tzw. efekt wzajemności, w którym „zmusza się” emulsję do tego, by kolory wzajemnie się przenikały. Swoje fotografie o długim czasie naświetlania tworzy o zmierzchu wykorzystując światło halogenowe i błyski stroboskopowe do „malowania”. Żaden z widocznych efektów nie powstał z użyciem komputera.
Prace A. Martin były eksponowane w Meksyku, USA, a także w wielu innych krajach, jako część większych wystaw. Jej fotografie ukazywały się w pismach tj. Foto Zoom w Meksyku, Photo Metro i Grossmont College Art. Cataloque w USA. Znajdują się także w wielu prywatnych kolekcjach.
Rezultatem jej wielokrotnych zimowych podróży wzdłuż wybrzeży Pacyfiku USA i Meksyku jest „Mitografia”, czyli studium postrzegania mitów, przy użyciu obiektów różnych typów.” ( z katalogu Festiwalu „Galicja”).
Prace Americi Martin będzie można oglądać do 10 lipca br.