Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Niech się święci 3 maja

data dodania: 2007-05-04
aktualizacja: 2007-05-04 19:12:59
3 maja, jak co roku, odbyły się uroczystości związane z rocznicą święta Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne święto miało szczególny wymiar dla naszego serwisu internetowego, ponieważ zostaliśmy wyróżnieni w Nagrodzie Miasta Przemyśla.

 

Obchody rozpoczęły się w Bazylice Archikatedralnej, gdzie pod przewodnictwem biskupa Adama Szala, odprawiono uroczystą Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną zapewnił chór Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego.

Następnie uroczystości przeniosły się pod kamień upamiętniający twórców majowej konstytucji. Tutaj z okolicznościowym przemówieniem wystąpili prezydent Robert Choma oraz wicewojewoda Dariusz Iwaneczko.
Prezydent w swoim wystąpieniu stwierdził, że Konstytucja 3 Maja uświadamia nam iż „w najcięższych chwilach, nawet w tych, gdy wydaje się że nie ma nadziei, można, wznosząc się ponad podziały, słabości, polityczne interesy, stworzyć coś wielkiego i godnego podziwu.” Zaznaczył  jednak, że „jednorazowe połączenie sił, którego wynikiem może być nawet wielki przełom lub epokowe dzieło jest tylko początkiem drogi”, bo „trzeba dużo mądrości, rozwagi i determinacji i zwykłej mozolnej pracy, aby zbierać owoce.
Wg R. Chomy, 3-majowe święto„umacnia poczucie więzi z naszą Ojczyzną”, ale też „kieruje myśli w stronę obowiązków”, o których przypominał także papież Jan Paweł II, „abyśmy całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyśmy nigdy nie zwątpili i znużyli się i nie zniechęcili, abyśmy nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
D. Iwaneczko rozpoczął swoje przemówienie od pogratulowania obecnym na uroczystości patriotycznej postawy. Następnie wicewojewoda wyraził opinię, że „myślenie w święto narodu polskiego opaństwie, ojczyźnie, o narodzie, o jego obywatelach jest rzeczą wręcz niewyobrażalną” i „aby poznać prawdziwą wartość trzeba iść bardzo wysoko, wzdłuż strumienia, do źródła, aby u źródła zaczerpnąć tej wiedzy, którą tak naprawdę tylko wiele pokoleń Polaków może zgłębić.” Następnie, odwołując się do faktu ustanowienia 3 maja świętem państwowym także na Litwie, stwierdził, że oznacza to, iż „nie żyjemy sami, nie jesteśmy samotną wyspą. Nie jesteśmy narodem jedynym, ale mamy swoje wartości. Tymi wartościami możemy ubogacać innych. Ale wartości mają także nasi sąsiedzi, mieszkańcy Europy, którzy również nas ubogacają tymi wartościami.” Wicewojewoda mówił także o uczciwości: „Ta zwykła uczciwość osób, które z nadania narodu, sprawują władzę w naszym państwie. I tę uczciwość winni są swoim obywatelom, ale także uczciwość obywatelska. Uczciwość wobec swojego państwa, wobec swoich współbraci. Wobec tych wartości, które od wieków nasz naródw sobie zachował.” Na koniec wicewojewoda Iwaneczko zaapelował: „Wyłączmy telewizory, radia, odłóżmy gazety i czasopisma. Przestańmy słuchać bełkotu polityków, którzy mówią tylko o sobie samych, a wsłuchajmy się w mądrość wielu wieków naszego narodu. Tę mądrość, którą niesie także konstytucja 3 maja. Świętujmy tę konstytucję i świętujmy razem tak jak poprzednie pokolenia.

Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem ku czci twórców Konstytucji 3 Maja, w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Pierwszym punktem było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla metropolicie przemyskiemu abp. Józefowi Michalikowi. W Jego imieniu tytuł odebrał ksiądz Bartosz Rajnowski.
Następnie przyszedł czas na wręczanie Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla. Laureatem został Marek Pantuła, ponadto wyróżnienia odebrali przedstawiciele świetlicy profilaktyczno–wychowawcza prowadzonej przez stowarzyszenie „Wzrastanie” orazŁukasz Kisielica z przemysl24.pl.
Na tym nie skończyło się przyznawanie nagród. Tytuł „Przemyślanina Roku” otrzymała kardiolog Alicja Pietruszka-Zasadny. Ostatnim punktem sesji było wręczenie przez starszego cechu Janusza Batora, dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych. Otrzymali je: Marta Dykiel (mistrz w zawodzie piekarz), Bogdan Łopuszyński (mistrz w zawodzie murzarz) oraz Damian Nazimek (mistrz w zawodzie fryzjer).

Uroczystości zakończył program artystyczny w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej nr 5.