Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Odbył się Festiwal Kresowej Pieśni Patriotycznej

data dodania: 2006-09-20
aktualizacja: 2006-09-20 18:16:45
Uśmiechnięte twarze, swobodne zachowanie i radość z tego, że są w miejscu, gdzie mogą otwarcie mówić o swojej polskości - to najważniejsze osiągnięcie „Międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu Kresowej Pieśni Patriotycznej – Przemyśl 2006”. Takie było główne założenie i trzeba to wyraźnie powiedzieć, że zostało zrealizowane w 100 %.

 

187 uczestników, którzy przebywali w Przemyślu w dniach 16 i 17 września 2006 r. na pewno zapamięta nasze miasto jako miejsce, gdzie zawsze są mile widziani.

Uczestnicy na ul. Kazimierza Wielkiego Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, organizator II już edycji tego Festiwalu sprawiło, że Przemyśl stał się ambasadorem polskości wśród młodzieży polonijnej zamieszkującej dawne kresy wschodnie. Spowodowało również, że nasze miasto wyrosło na ośrodek wzmacniający patriotyczną więź z Ojczyzną najmłodszych polonusów. Ten jedyny w swoimrodzaju Festiwal zapisał Przemyśl na mapie kraju jako miejsce krzewienia kultury kresowej. Przekonało się o tym również wielu telewidzów w kraju i za granicą za pośrednictwem TVP3 oraz TVP Polonia, które rejestrowały to wydarzenie.

W Polsce odbywają się dwa festiwale kultury kresowej: w Mrągowie i w Iwoniczu Zdroju. Przez cały czas brakowało jednak festiwalu pieśni patriotycznej. Przemyśl jest pierwszym miastem, któremu udało się zorganizować takie przedsięwzięcie.
I edycja, która odbyła się w roku 2004 spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno przez uczestników jak i słuchaczy, dlatego też podjęto trud zorganizowania kolejnej. Festiwal kierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12-20 lat. Pieśni patriotyczne wykonywane były przez młodzież zNa Zamku Kazimierzowskim Białorusi, Litwy i Ukrainy. Warunek był tylko jeden – musiała to być młodzież polska, ze szkół z polskim językiem nauczania, bądź skupiona w zespołach działających przy polskich instytucjach kultury.

Festiwal jest próbą ocalenia od zapomnienia tego, co wiąże się z naszą historią, tradycją, kulturą - zwłaszcza kresową. Nieodłączną towarzyszką naszej historii była zawsze pieśń. Pieśń, która podtrzymywała naród na duchu w trudnych dla Polski chwilach. Pieśń, która zagrzewała do walki, gdy była taka potrzeba. Pieśń, która koiła zranione serca Polaków. To ona dawała siłę,świadomość  więzi narodowej i wiarę w przetrwanie. Posiadała moc, która wywoływała poczucie dumy i wielkiej radości wynikającej z faktu bycia Polakiem. Festiwal jest próbą nadania żywego znaczenia słowom już nieco zapomnianym, takim jak: patriotyzm, ojczyzna, honor, słowom które w nowoczesnej zglobalizowanej rzeczywistości stają się archaicznie brzmiącymi sloganami. Rzeczywistość ta MFKPP Przemyśl 2006 powoduje, że opowiedzenie się za tymi wartościami wymaga od współczesnego człowieka niemalże heroizmu. Dlatego do ich ratowanie nie wystarczy lekcja j. polskiego czy historiiw szkole. Zachodzi potrzeba wychodzenia naprzeciw z nowszymi propozycjami i formami mającymi na celu kształtowanie w młodym pokoleniu patriotycznych postaw. Festiwal jest krokiem we właściwym kierunku, bowiem sprawa wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotycznym jest obowiązkiem nas wszystkich. Poprzez takie właśnie formy lekcji patriotyzmu musimy kształtować młodzież i przygotowywać ją do przyjmowania odpowiedzialnych postaw społecznych.

Festiwal nr 2 przeszedł już do historii, która z pewnością wysoko oceni nie tylko sam fakt zaistnienia tej imprezy, lecz również szczytny cel i zaangażowanie organizatorów w jego realizację.


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK




WYNIKI „MIĘDZYNARODOWEGO MŁODZIEŻOWEGO FESTIWALU KRESOWEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ – Przemyśl 2006”


Protokół z posiedzenia Jury "II Młodzieżowego Międzynarodowego Festiwalu Kresowej Pieśni Patriotycznej Przemyśl 2006"odbytego dnia 16.09.2006 w Przemyślu:

Jury w składzie:
Teresa Babińska – przewodnicząca
Ksiądz Prałat Mieczysław Gniady
Zofia Stopińska
Jerzy Dynia
Adam Erd
Artur Mykita
Henryk Rudawski

przyznało nagrody; i tak:
1. Chór „Cantabile” z Białorusi – I nagroda (laptop),
2. Chór „Odrodzenie” z Ukrainy – II nagroda (zestaw kina domowego),
3. Chór „Lilia” z Ukrainy – III miejsce (dwa mikrofony pojemnościowe).

1. Zespół „Bijące serduszka” z Ukrainy – I nagroda (kamera cyfrowa),
2. Zespół „Cantate Domino” z Ukrainy – II nagroda (dwa mikrofony pojemnościowe),
3. Duet „Przyjaciółki” z Ukrainy – III nagroda (jeden boombox).

Wyróżnienia:

  • Zespół „Jaskółka” z Ukrainy (boombox),
  • Zespół „Wesoła Szkoła” zUkrainy (boombox),
  • Solistka Maria Lebieczka z Białorusi (zestaw mp3),


Nagrody specjalne za propagowanie polskiej pieśni:

  • „Kapela Świętojańska” z Litwy (boombox i zestaw mp3),
  • Chór „Sursum corda” z Ukrainy (boombox i zestaw mp3).



Protokół z posiedzenia jury Młodzieżowego Międzynarodowego Festiwalu Kresowej Pieśni Patriotycznej Przemyśl 2006 odbytego dnia 16.09.2006 w Przemyślu, w sprawie przyznania nagrody publiczności:

Jury w składzie:

Lucyna Rudawska – przewodnicząca Anna Potoczny,
Beata Słocińska,
Małgorzata Dachnowicz,

po zliczeniu głosów publiczności z przesłuchań w dniu 16 września 2006 r. największą liczbę głosów zdobyła „Kapela Świętojańska” z Litwy i otrzymała nagrodę publiczności (mini wieża).


Tomasz Beliński
PCKiN Zamek


Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony PCKiN "Zamek" - www.kultura.przemysl.pl