Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Ogólnopolski Rajd Twierdza Przemyśl

data dodania: 2006-10-13
aktualizacja: 2006-10-13 17:04:01
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu zaprasza na XXXVI Ogólnopolski Rajd "Twierdza Przemyśl", który odbędzie się 21 października.

 

Celem rajdu jest przybliżenie naszemu społeczeństwu zabytków architektury militarnej Twierdzy Przemyśl, jej roli i znaczenia dla przebiegu działań wojennych w tej części frontu wschodniego I wojny światowej w latach 1914 - 1915. Rajd o znaczeniu ogólnopolskim ma za zadanie integrować środowisko turystów i krajoznawców z całego kraju oraz upowszechniać turystykę i krajoznawstwo w społeczeństwie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Ponadto uczestnictwo w rajdzie daje okazją bezpośredniego kontaktu z przyrodą, uczy jej poszanowania, umożliwia również zapoznanie się z bogatą historią Przemyśla i Ziemi Przemyskiej.

Komandor rajdu: Beata Groszewska
Przewodnicy: Marzena Opaluch, Krzysztof Stadnik, Piotr Michalski, Dariusz Hop, Jan Paradysz

Trasy rajdu:

Trasa nr 1
Żurawica - fort XII Werner - fort XI Duńkowiczki - fort X Orzechowce - fort IX Bruner - fort VIII Łętownia - fort VII 1/2 Tarnawce.
Długość trasy: 17 km.
17 pkt. doOdznaki Turystyki Pieszej. 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.
Przewodnik: Marzena Opaluch
Zbiórka uczestników o godz. 7:30 w holu dworca głównego PKP, przejazd pociągiem osobowym do Żurawicy o godz. 7:40 na koszt własny uczestników.

Trasa nr 2
ul. Brodzińskiego - fort XIX Winna Góra - fort XVIII Lipowica - krzyżówka szlaków na Lipowicy - fort VIII Łętownia - fort VII 1/2 Tarnawce.
Długość trasy: 13 km.
13 pkt. do Odznaki Turystyki Pieszej. 14 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.
Przewodnik: Piotr Michalski
Zbiórka uczestników o 9.45 koło budynku ZUS na ul. Brodzińskiego.

Trasa nr 3
ul. Św. Jana - cmentarz żołnierzy austriackich na Zasaniu - fort XVII Ostrów - przejście koło jazu na Sanie - dwór w Ostrowie - fort VII 1/2 Tarnawce.
Długość trasy: 8 km.
8 pkt. do Odznaki Turystyki Pieszej. 9 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej
Przewodnik: Krzysztof Stadnik
Zbiórka uczestników o 11.15 pod kościołem Salezjanów przy ulicy Św. Jana.

Trasa nr 4 (pod patronatem Klubu Górskiego PTTK "Karpaty")
Lipowica - Fort IX "Brunner" - Fort IXa "Przy Krzyżu" - monaster w Ujkowicach - góra Nadgrodzenie ( 387 m n.p.m.) - dolina Łętowianki - góra Kaczmarowa (407 m n.p.m.) - Łętownia - Kuńkowce - Ostrów - Fort VII 1/2 "Tarnawce".
Długość trasy: 20 km
20 pkt do Odznaki Turystyki Pieszej. 22 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej.
Przewodnik: Dariusz Hop
Zbiórka uczestników o godz. 8.45 na przystanku MZK przy ul. Jagiellońskiej obok Kamiennego Mostu. Przejazd autobusem MZK nr 5 na Lipowicę, przejazd na koszt własny.

Trasa nr 5 (Rowerowa pod patronatem Klubu Górskiego "Karpaty")
zbiórka o godz. 12:45 przy pomniku Orląt Przemyskich, wyjazd o godz. 13:00 - Orzechowce - Fort "Bruner" - Łętownia - Kolonia Ostrów (ok. 20 km).
Trasa może ulec zmianie uwzględniając warunki pogodowe.
Prowadzenie: Jan Paradysz (Przodownik Turystyki Kolarskiej)

Warunki uczestnictwa:
W rajdzie mogą brać udział zespoły zgłoszone przez szkoły i inne palcówki oświatowo-wychowawcze, oddziały, koła i kluby PTTK, inne organizacje turystyczne i społeczne, drużyny harcerskie, a także turyści indywidualni. Dzieci i młodzież szkolna mogą brać udział w rajdzie tylko pod nadzorem dorosłych osób (nauczycieli lub rodziców) odpowiadających za ich zachowanie.
Od każdego uczestnika wymagane jest: posiadanie stroju i ekwipunku turystycznego (dostosowanego do pogody) oraz dokumentu tożsamości, zespołowe pokonywanie trasy, przestrzeganie KARTY TURYSTY oraz postanowień niniejszego regulaminu, a także podporządkowanie się ustaleniom organizatorów.

Zgłoszenia i wpisowe: (ostateczny termin: 17.10. 2006 r.) należy dokonać w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK (ul. Waygarta 3, 37-700 Przemyśl, tel./fax: 0-16 678-53-74).
W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, przynależność do PTTK (numer legitymacji), numer wybranej trasy oraz dokonać wpłaty wpisowego w wysokości :
- Członkowie PTTK - 3 zł
- Dzieci i młodzież szkolna nie zrzeszona w PTTK - 4 zł
- Dorośli nie zrzeszeni w PTTK - 5 zł
- Opiekunowie drużyn szkolnych są zwolnieni z opłaty wpisowego (jeden opiekun na dziesięciu uczniów)

W ramach wpisowego
uczestnicy otrzymują: ubezpieczenie NNW, opiekę przewodników na trasach, pamiątkową odznakę rajdową (dotyczy pierwszych 80 osób, które dokonają wpisowego), materiał krajoznawczy, kiełbasę do pieczenia na rajdowym ognisku, prawo udziału w konkursie wiedzy o Twierdzy Przemyśl z nagrodami, bezpłatny przejazd autobusem z Ostrowa do Przemyśla (przystanek MZK ul. Jagiellońska).

Zakończenie rajdu: Zakończenie wszystkich tras odbędzie się o godz. 16 podczas wspólnego rajdowego ogniska na forcie VII 1/2 "Tarnawce".
W trakcie ogniska odbędzie siękonkurs wiedzy o Twierdzy Przemyśl dla dzieci i młodzieży z nagrodami. Powrót do Przemyśla ok. 17 zamówionymi autobusami

Postanowienia końcowe: świadczenia w ramach wpisowego przysługują tylko osobom uczestniczącym w rajdzie, a wpisowe nie podlega zwrotowi. Opiekunowie zespołów ponoszą odpowiedzialność za zachowanie zgłoszonych przez siebie uczestników, wszelkie szkody obciążają sprawców.

Organizatorzy
zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu. Szczegółowe informacje na temat rajdu można uzyskać w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Przemyślu.

Sponsorzy: Urząd Miejski w Przemyślu, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Ostrów.

ZAPRASZAMY!!!