Wystawa usytuowana jest w jednym z najstarszych pomieszczeń kamienicy Brzykowskiej (Rynek 9) – na parterze – w tak zwanej Wielkiej Izbie. Ekspozycja przygotowana przez Nalan Sarkady, pracownicę Muzeum Historii Miasta Przemyśla, na kilkudziesięciu dużych fotografiach, uzyskanych przez powiększenie oryginalnych dawnych zdjęć, dokumentuje podróż czworga mieszkańców dawnego Przemyśla do ówczesnej stolicy Turcji – Stambułu (Konstantynopola). Pokazane są najważniejsze zabytki Stambułu oraz położona niedaleko Stambułu polska wieś – Adampol, założona w 1842 roku przez ks. Adama Czartoryskiego dla Polaków – uchodźców prześladowanych przez reżim carski.
Wystawa jest interesująco zaaranżowana, nastrój podkreślają elementy wyposażenia tureckiego domostwa – metalowe dzbany i tace z orientalnymi inskrypcjami, kufry, barwne kilimy oraz oprawa muzyczna w postaci oryginalnych nagrań muzyki tureckiej.
W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie: radca ds.Turystyki i Informacji – pan Onur Gozet z małżonką oraz pani Banu Malaman, pierwszy sekretarz ambasady. Dzięki łaskawemu wsparciu materialnemu tureckiego poselstwa, firmy Maximus z Nadarzyna koło Warszawy oraz Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji z Warszawy możliwe stało się kupno elementów aranżacyjnych ekspozycji, a także wydanie okolicznościowego informatora, który zwiedzający mogą nabyć w Muzeum. Każdy kupujący wraz z egzemplarzem otrzymuje też bezpłatnie oryginalną turecką szkatułkę z wizerunkiem świętego Mikołaja – biskupa Myry (mało kto wie, że słynny święty pochodził właśnie z terenów obecnej Turcji).
Muzeum Historii Miasta Przemyśla, którego jedną z ciekawszych ekspozycji stanowią stare fotografie i dawne studio („Atelier Henenra”), jest szczególnie predestynowane do pokazania takiej właśnie wystawy – nostalgicznych fotografii z początku XX wieku, szczęśliwie zachowanych w starym albumie.
Wystawa będzie czynna do końca czerwca b.r. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.