Z GRECJĄ W TLE
Czwarty dzień „Jazzu nad Sanem” (22 października) to pierwsze spotkanie z jazzem na Zamku Kazimierzowskim. Wystąpi tu „Artur Dutkiewicz Trio” i najoryginalniejszy w Polsce wokalista Jorgos Skolias. Znany jest ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewania wielogłosowego. Śpiewa jazz, blues, muzykę etniczną, gospel. Jest muzykiem poszukującym inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne, w rezultacie czego, opanował technikę śpiewania harmonicznego - równoległe prowadzenie trzech głosów. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w Zgorzelcu, w wielonarodowym i kulturowo zróżnicowanym środowisku. Karierę zawodową rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji KRZAK, następnie była grupa OSJAN i YOUNG POWER. Współpracował także m.in. z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Zbigniewem Namysłowskim, KrzysztofemKnittlem, Radosławem Nowakowskim.
Grupę „Artur Dutkiewicz Trio” tworzą: Daniel Biel – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja i Artur Dutkiewicz – lider, pianista, kompozytor i aranżer. Jest jednym z najwybitniejszych pianistów jazzowych w Polsce. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu konkursów. Występował na scenie Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka w Gdyni zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli „Proces” Kafki i „Taniec Lokatora”. Artur Dutkiewicz jest również pedagogiem. Od 1987 roku prowadzi klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach. Wielokrotnie prowadził Małą Akademię Jazzu w Szkołach Muzycznych I i II st. Zasiadał często w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Kontrabasista Daniel Biel jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilku lat jest członkiem zespołuUrszuli Dudziak, współpracuje z Lorą Szafran i Kwartetem Tomasza Szukalskiego, występuje w zespole Bisquit.
Perkusista Paweł Dobrowolski jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stale współpracuje z zespołem Nigela Kennedy i z Anną Marią Jopek.
W programie koncertu usłyszymy niekonwencjonalne interpretacje standardów jazzowych, bluesowych i rockowych a także ballady.
DOKTOR ŚPIEWU ROZRYWKOWEGO
Ostatni dzień „Jazzu nad Sanem” (26 października) to jednocześnie drugi koncert na Zamku Kazimierzowskim. Swoje umiejętności zaprezentuje Anna Serafińska, absolwentka klasy skrzypiec katowickiego liceum muzycznego oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2004 roku jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów. Na swym koncie ma współpracę z większością znakomitości polskiej sceny jazzowej. Zajmuje się wszystkimiodcieniami wokalistyki jazzowej - od standardów po nowoczesne formy. W swym dorobku ma dwie solowe płyty oraz nagrania na płytach innych wykonawców. Z tą samą pasją z jaką śpiewa, prowadzi także działalność dydaktyczną. Oprócz stałych zajęć ze studentami katowickiej szkoły, bierze udział w rozlicznych warsztatach. Wykorzystuje w swej pracy elementy techniki wokalnej speech-level-singing, czyli najprościej mówiąc jest to utrzymywanie tej samej pozycji krtani, która ma miejsce w czasie mówienia, a to powoduje, iż można śpiewać lekko i łatwo jak mówiąc. Anna Serafińska wykona piosenki Agnieszki Osieckiej w wersji jazzowej.
Bilety na koncerty w cenie po 15 zł.
Tomasz Beliński