Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Październikowy raport z miasta

data dodania: 2006-11-11
aktualizacja: 2006-11-11 17:25:52
W minionym miesiącu zakończono remont ulicy Słowackiego i Salezjańskiej. W dalszym ciągu trwa modernizacja ul. Bakończyckiej, Grunwaldzkiej, czy Węgierskiej. W październiku rozpoczętą nowe inwestycje, jak choćby na Zamku Kazimierzowskim.

 

W październiku miała zakończyć się modernizacja ulicy Bakończyckiej. Termin jednak nie został dotrzymany, a najwięcej do zrobienia pozostało na odcinku od zakładów meblowych do ul. Słowackiego. Ul. Bakończycka to trochę droga donikąd, ponieważ przejazd i około 100 - metrowy odcinek do ulicy Nestora nie będą w tym roku remontowane. Być może poddany zostanie tzw. remontowi bieżącemu (łatanie dziur itp.) W następnym roku Zarząd Dróg Miejskich planuje jednak przeprowadzenie modernizacji na wspomnianym odcinku.Plac Niepodległości

Z trwających w październiku prac, należy wymienićpostępujące prace przy remoncie ul. Grunwaldzkiej, gdzie położono już wstępną warstwę asfaltu oraz trwa układanie chodnika oraz placu Niepodległości na którym trwa budowa fontanny oraz układanie nawierzchni z kostki brukowej. Ukończono natomiast budowę schodów w południowej części placu.

Inna trwająca inwestycja - modernizacja ul. Paderewskiego podzielona jest na lata 2006-2008 i obejmować będzie położenie nowego asfaltu, wymianę krawężników, wykonanie chodników z kostki brukowej oraz remont muru oporowego z barierą. W tym roku zostanie wykonane ostatnie z wymienionych zadań.

Ulica GrodzkaTrwa równieżremont ul. Węgierskiej, która zostanie poszerzona do 7 metrów, powstanie chodnik i zatoka autobusowa. Obecnie ułożono  nowe krawężniki oraz wykonano wspomniana zatokę.

Natomiast na ul. Grodzkiej, na odcinku od ul. P. Kmity do „schodów biskupich”, trwa układanie chodników oraz jezdni z kostki brukowej i betonowej. Spowodowało to wzrost natężenia ruchu na ul. Piotra Kmity, gdzie wprowadzono ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną.

Zakończono remont ul. Słowackiego na odcinku od ul. Rejtana do ul. Łukasińskiego, który polegał na położeniu nowych chodników i asfaltu. W przyszłym roku remont obejmie odcinek od ul. Łukasińskiego do szpitala wojskowego. Obecnie trwają roboty na odcinku pomiędzy ul. Bakończycką a Pikulicką. Polegają one na wybudowaniu odwodnienia i chodnika, w ramach ogólnopolskiego „projektu likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach”.

Trwa także budowa II etapu Przemyskiego Parku Sportowo-Rekreacyjnego. Do 20 grudnia ma powstać tor saneczkowy z własnym urządzeniemwyciągowym oraz „ośla łączka” – sztucznie naśnieżana, ze sztucznym oświetleniem i wyciągiem o niskim prowadzeniu liny. Październikowe prace przy „oślej łączce” polegały naPrzemyski stok w niedalekiej przyszłości? niwelacji terenu, doprowadzenie okablowania do 7 latarni i przeniesienie słupów linii energetycznych, które stały na terenie przyszłego placu do nauki jazdy na nartach. Natomiast na terenach na których będzie zainstalowany tor saneczkowy prowadzono wycinkę drzew oraz prace ziemne. Powoli zwożono także elementy przyszłej sankostrady.Przypomnijmy, że zjazd ma mieć 350 metrów długości, a 21 wózków mknąć ma z prędkością do 11m/s, trasą o różnicy poziomów 38 metrów. Pierwotnie w nadchodzącym sezonie narciarskim miał być oddany do użytku również snowpark, w skład którego mają wchodzić: cztery raile, rynna Halfpipe, banda kończąca quaterpipe i skocznia superkicker. Nastąpi to jednak dopiero w sezonie 2007/2008.

Niezależnie od w/w prac, trwają czynności związane z montażem systemu ski-pass. Już w tym sezonie zimowym narciarze będą korzystać z elektronicznego systemu dostępu i pobierania opłat.

W październiku rozpoczęły się renowacje dwóch kamienic w Rynku: nr 5 i 6. Niestety, remont kamienic Franciszkańska 14 oraz Kazimierza Wielkiego 9 będzie musiał poczekać co najmniej do wiosny, kiedy to odbędzie się powtórny przetarg na ich renowację.

Zakończył się natomiast remont elewacji kamienicy przy ul. Mickiewicza 4. Nową elewację w najbliższym czasie otrzymają również budynek delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy ul.Mickiewicza, Kolegium Nauczycielskie przy ul. Łukasińskiego oraz Dom Katolicki „Roma” przy ul. Grodzkiej.

Renowacja przyrynkowych kamienic to nie jedyne prace konserwatorsko-remontowe. W dalszym ciągu trwają roboty przy Dworku Orzechowskiego, gdzie położono już miedziany dach.

Plan modernizacji Zamku Kazimierzowskiego W minionym miesiącu rozpoczął się remont wnętrza kawiarni w Zamku Kazimierzowskiego, jak i części elewacji zewnętrznej. Przypomnijmy, że w ramach modernizacji zamku, zaplanowano m.in. odnowienie całej części teatralnej, przebudowę częściwystawienniczej zamku, odnowiony zostanie też rezerwat archeologiczny na dziedzińcu zamkowym oraz pojawi się zarys nieistniejącej cerkwi księcia Wołodara. Projekt modernizacji zakłada również budowę niewielkiego hotelu w obrębie zamku oraz restauracji wraz z zapleczem. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie prawie 14 mln zł, z czego znaczną część miasto chce pozyskać z funduszy Unii Europejskiej. Przewidywany termin zakończenia prac to 2009 rok.