Chwilowa przerwa w PCKiN ZAMEK zauważalna była głównie z tzw. drugiej strony - strony widza. W samej firmie cały czas trwały gorące przygotowania do sezonu, który ma być przynajmniej tak samo udany jak poprzedni.
Na początku września odbyło się już kilka zaplanowanych wcześniej imprez. Koncertował Przemyski Kwartet Smyczkowy, a w ramach IV Wielokulturowego Festiwalu „Galicja", którego PCKiN ZAMEK było współorganizatorem odbyły się dwa spektakle: „Cinderella" oraz „Jak Baba Łobuziara na narzeczonego polowała". Otwarto dwie wystawy „I Letnie Konfrontacje Artystów Sanockich" i „Sny o ziemi i kosmosie" również w ramach tego Festiwalu.
Na ten ciągle jeszcze początek sezonu Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK poleca szczególnie - SZCZEGÓLNIE to jednak nie oznacza TYLKO -
MIĘDZYNARODOWY MŁODZIEŻOWY FESTIWAL KRESOWEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
II edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 16 i 17 września 2006 r w sali teatralnej Zamku Kazimierzowskiego oraz na scenie plenerowej.
W Polsce odbywają się dwa festiwale kultury kresowej: w Mrągowie i w Iwoniczu Zdroju. Przez cały czas brakowało jednak festiwalu pieśni patriotycznej. Przemyśl jest pierwszym miastem, któremu udało się zorganizować takie przedsięwzięcie. I edycja, która odbyła się w roku 2004 spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno przez uczę stoików jak i słuchaczy, dlatego też podjęto trud zorganizowania kolejnej. Festiwal kierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12-20 lat. Pieśni patriotyczne wykonywać będzie młodzież mieszkająca na terenie polski oraz młodzież z Białorusi, Czech, Litwy i Ukrainy. Warunek jest tylko jeden - musi to być młodzież polska, ze szkół z polskim językiem nauczania, bądź skupiona w zespołach działających przy polskich instytucjach kultury.
Festiwal jest próbą ocalenia od zapomnienia tego, co wiąże się z naszą historią, tradycją, kulturą - zwłaszcza kresową. Nieodłączną towarzyszką naszej historii była zawsze pieśń. Pieśń, która podtrzymywała naród na duchu w trudnych dla Polski chwilach. Pieśń, która zagrzewała do walki, gdy była taka potrzeba. Pieśń, która koiła zranione serca Polaków. To ona dawała siłę, świadomość więzi narodowej i wiarę w przetrwanie. Posiadała moc, która wywoływała poczucie dumy i wielkiej radości wynikającej z faktu bycia Polakiem. Przegląd jest próbą nadania żywego znaczenia słowom już nieco zapomnianym, takim jak: patriotyzm, ojczyzna, honor, słowom które w nowoczesnej zglobalizowanej rzeczywistości stają się archaicznie brzmiącymi sloganami. Rzeczywistość ta powoduje, że opowiedzenie się za tymi wartościami wymaga od współczesnego człowieka niemalże heroizmu. Dlatego do ich ratowanie nie wystarczy lekcja j. polskiego czy historii w szkole. Zachodzi potrzeba wychodzenia naprzeciw z nowszymi propozycjami i formami mającymi na celu kształtowanie w młodym pokoleniu patriotycznych postaw. Festiwal jest krokiem we właściwym kierunku, bowiem sprawa wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotycznym jest obowiązkiem nas wszystkich. Poprzez taką formę lekcji patriotyzmu chcemy kształtować młodzież i przygotowywać ją do przyjmowania odpowiedzialnych postaw społecznych.
Stosunek do ojczyzny młodzieży polskiej mieszkającej poza krajem, będzie ciekawym doświadczeniem dla młodzieży miejscowej, a także świetną okazją do zawiązania wzajemnych przyjaźni.
Szczegółowy program Festiwalu zamieszczony jest w kalendarzu imprez PCKiN ZAMEK.
CHLIP-HOP (NASZ)
2 października o godz. 18.00 na Zamku Kazimierzowskim będziemy mieli okazję podziwiać znakomity koncert-spektakl autorstwa Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego Chlip - Hop (nasz) z ich oczywiście udziałem. Będą ze sobą rozmawiać i śpiewać piosenki stare zapomniane i nowe, napisane specjalnie na tę okazję. Usłyszymy niezapomniane utwory autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego, Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Seweryna Krajewskiego, Bułata Okudżawy i wielu innych. Na scenie wystąpią ONA i ON - w tle niewielki zespół muzyczny. Będą „grać", że są w odrębnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach swojej codzienności. Rozmowa tych dwojga to rodzaj swobodnej pogawędki. Nie utyskują, z żartobliwym dystansem przywołują piosenki - śpiewają je - sobie nawzajem. Przedstawienie ma za zadanie wprawić widownię w stan lekkości i upojenia, zakląć ją muzyką i słowem. Płynące ze sceny słowa i muzyka mają wywołać nastrój leczący naszą groteskową codzienność, banalne kłopoty, jałowe kłótnie i absurdalne nerwy. Będą to dwie godziny absolutnej magii, rozedrganych wewnętrznych nut, które sprawią, że po koncercie będziemy wracać z uśmiechem na twarzach.
Magda Umer - piosenkarka, także aktorka, scenarzystka i reżyser. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w czasie studiów w kabarecie Abakus. Związana była z kabaretem studenckiego klubu Stodoła. Reprezentując go w 1969 r. na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu, zdobyła III nagrodę. Współpracowała z kabaretem Macieja Zembatego „Dreszczowisko". Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechniła się moda na piosenkę poetycką. Magda Umer jest autorką i wykonawczynią własnych recitali telewizyjnych, autorką widowisk poetyckich, tworzonych dla teatru, estrady i telewizji, programów poświęconych twórcom piosenki literackiej i studenckiej (m.in. Elżbiecie Adamiak, Wojciechowi Bellnowi, Markowi Grechucie, Agnieszce Osieckiej oraz Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu. Zagrała rolę Racheli w „Weselu" St. Wyspiańskiego, jest reżyserem spektakli teatralnych „Biała bluzka" i „Kobieta zawiedziona" z udziałem Krystyny Jandy oraz wielu przedstawień telewizyjnych.
Subtelna, liryczna, obdarzona oryginalnym głosem i wysublimowanym poczuciem humoru starannie dobiera repertuar do swych recitali.
Andrzej Poniedzielski - poeta, bard, konferansjer, związany również ze środowiskiem kabaretowym. Mąż piosenkarki Elżbiety Adamiak, z którą wspólnie prowadzą Łódzką Piwnicę Artystyczną „Przechowalnia". Skończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Świętokrzyskiej z tytułem magistra inżyniera. Laureat wielu nagród na festiwalach i przeglądach piosenki autorskiej. Napisał piosenki dla Elżbiety Adamiak, Maryli Rodowicz, Anny Marii Jopek, Grzegorza Turnaua, Lory Szafran, grupy „Pod Budą" i Doroty Stalińskiej. Wraz z Tadeuszem Woźniakiem współtworzył spektakl dla dzieci „Czterech muszkieterów w świecie komputerów" wystawiony w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisał także teksty do muzyki Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla.
Andrzej Poniedzielski od kwietnia 2003 r. publikuje „Felietony z wierszem" w miesięczniku „Zwierciadło". Regularnie pisuje też felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop".
XVIII „JAZZ NAD SANEM"
Tegoroczna edycja tej imprezy jest już osiemnastym spotkaniem z tym gatunkiem muzyki pod tą cykliczną nazwą. Przez te wszystkie lata Klub „Niedźwiadek" jako główne miejsce jazzowych uczt, gościł niemal całą plejadę sław i autorytetów tego gatunku muzyki. „Jazz nad Sanem" stał się kreatorem gustów muzycznych, w mieście, w którym przed kilkunastoma laty jazz miał zdecydowanie mniejszą publiczność. Jest papierkiem lakmusowym preferencji muzycznych mieszkańców naszego miasta. Wskazuje on jednoznacznie, iż dzisiaj jazz jest gatunkiem muzycznym, bez którego nie sposób wyobrazić sobie życia kulturalnego w Przemyślu.
Jesień 2006 i XVIII „Jazz nad Sanem" to trzy koncerty, w trzy kolejne piątki -13, 20 i 27 października. Wystąpią kolejno: „Kwartet Zbigniewa Jakubka", „New bonę" i „The Colors" w gwiazdorskim składzie: Paul Wertico, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli i Bernard Maseli.
„Kwartet Zbigniewa Jakubka" - idea utworzenia takiego właśnie kwartetu powstała w 1999 roku. W roku 2004 doszło do pierwszych prób z całkowicie nowymi utworami skomponowanymi specjalnie na potrzeby nowego zespołu. Dobór nazwisk muzyków występujących w ramach tej formacji jest zawsze znakomity, choć jak to często bywa w grupachjazzowych wielokrotnie się zmienia. Zbigniew Jakubek to artysta znany m.in. z występów z Walk Away i Ryszardem Rynkowskim.
„New Bonę" jest grupą składającą się z absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Członkowie zespołu nie ograniczają się tylko do występów w tej formacji, ale występują w różnych składach doskonaląc w ten sposób swój warsztat. Przez cały okres swój ej działalności od roku 1996 zespół stal się bardziej wyrafinowany i oscyluje w kierunku wyszukanej, ciekawej treści muzycznej. W granej przez tę grupę muzyce odczuwa się atmosferę lat 60. Różnorodność tematyczna sprawia iż muzyka w wykonaniu New Bonę jest oryginalna i niebanalna. New Bonę to klasyczny kwintet jazzowy grający muzykę hard-bopową. Stylistyka kompozycji oscyluje między muzyką swingową a momentami bardzo nowoczesną. Zespól jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie „Wolna scena jazzowa" w 1997.
„The Colors" - liderem tego zespołu jest Paul Wertico. Ten wspaniały perkusista urodzony w 1953 roku w Chicago w stanie Illinois już w szkole podstawowej uczył się gry na werblu, jednak na zestawie perkusyjnym grać uczył się sam. W wieku 15 lat rozpoczął pracę jako profesjonalny muzyk w rockowych i jazzowych zespołach. Jako gwiazda występował z Cary-Grove High School Band, dzięki czemu stał się stypendystą Western Illinois Uniwessity. We wczesnych latach siedemdziesiątych ukończył szkołę i wkrótce stał się wielką postacią chicagowskiej sceny muzycznej. Wybitnie uniwersalny Paul Wertico występował i nagrywał jako sideman z przeróżnymi artystami: gitarzystą Larry Coryell'em, wokalista Kurt'em Elling'iem, kreatorem „word jazz" Ken'em Nordine'm, chicagowską legendą bebo-pu Von'em Freemanem, folk-soulowym wokalistą Terry Callier'em oraz z całym mnóstwem innych wspaniałych muzyków. W różnych muzycznych obrazach Wertico pokazuje swoje upodobania dla poli-rytmii. Jego dyskografia zarówno w roli lidera jak i side-manajest długa i imponująca.
Pozostali członkowie obecnego składu tej grupy to nie tylko znani, ale również uznani muzycy. Marek Raduli - gitarzysta rocznik 1959 - ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Karierę muzyczna zaczynał w środowisku opolskim, pojawiał się w różnych składach grup, z których potem powstał zespół-legenda TSA. Grał z zespołach: Banda i Wanda, Bajm, Budka Suflera. Brał udział w projektach Tadeusza Nalepy, Maryli Rodowicz, Jacka Skubikowskiego, Izabeli Trojanowskiej. W plebiscycie pisma „Gitara i Bas" osiągnął szczyt w kategorii „Gitarzysta roku" (1997). BernardMaseli - wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem Walk Away na festiwalu „Jazz nad Odrą". Z tym właśnie zespołem nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Od 12 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon w ankiecie „Jazz Top" miesięcznika „Jazz Forum". Krzysztof Ścierański - od dwudziestu lat najlepszy polski basista, co potwierdza coroczny ranking miesięcznika „Jazz Forum". Jednak nie od razu ten instrument stał się jego największą miłością. Początkowo fascynowała go zwykła gitara elektryczna. Przypadek sprawił, że skierował swoją uwagę na gitarę basową. W zespole starszego brata Pawła zwolniło się miejsce basisty i tak oto około roku 1973 Krzysztof Ścierański „przesiadł się na basówkę". Jego solowe koncerty to dawka niesamowitej energii, ciepła, wrażliwości i poezji muzycznej. Urzeka osobowością i szczerością a dla każdego, kto choć raz był świadkiem jego występu, świat nigdy nie będzie wyglądał tak samo. Część Jego kompozycji stała się kanonem naszej muzyki rozrywkowej. Jego utwory wykonują: Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Marek Bałata, Kuba Badach, Agnieszka Hekiert.
Krzysztof Ścierański to niekwestionowany autorytet. Jako pierwszy w naszym kraju zaczął koncertować solo. Jego utwory wiążą wiele różnych stylów, choć muzyk ten jest określany mianem jazzmana.
Pakiet programowy Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jest oczywiście o wiele szerszy. W celu uzyskania pełnej informacji o naszej działalności zapraszamy na stronę internetową www.kultura.przemysl.pl.
Tomasz Beliński