Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Pracownia Orange w Cieszanowie wśród zwycięzców konkursu „Nasza miejscowość 2050”

data dodania: 2019-02-17
aktualizacja: 2019-02-17 21:41:31
Zakończył się Tydzień Pracowni Orange – wydarzenie obchodzone przez Pracownie Orange w całej Polsce. Lokalnym Imprezom towarzyszył konkurs. Jego laureaci to ci, którzy najciekawiej zaprezentowali swoją miejscowość w 2050. Jedna z nagród ufundowanych przez Fundację Orange trafi do Pracowni w Cieszanowie.

Tegoroczna edycja Tygodnia Pracowni Orange pod hasłem „Zajrzyj do przyszłości” wzbudziła duże zainteresowanie wśród codziennych bywalców Pracowni. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję snuć wizje o przyszłości, zwracając uwagę na to, co jest dla nich lokalnie najważniejsze. Mieli także do dyspozycji inne atrakcje, wśród których poza tradycyjnymi zabawami andrzejkowymi i okołoświątecznymi aktywnościami, mogli uczestniczyć w otwartych warsztatach. Zdobywali praktyczne umiejętności z grafiki komputerowej czy kodowania z płytką micro:bit. Nie zabrakło także radosnych teatrzyków, szalonych tańców oraz pisania wierszy przy wspólnym udziale młodzieży i seniorów. Pracownie Orange po raz kolejny pokazały, że uczestnicy nie tylko lubią technologie, ale także potrafią z niej korzystać. Jest to szczególnie ważne dla Organizatora – Fundacji Orange, która tworzy i wspiera pracownie, by wzmacniać cyfrowe kompetencje wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast. 

Pracownia w Cieszanowielaureatem konkursu „Nasza miejscowość 2050”.

Jednym z głównych wyzwań Tygodnia Pracowni Orange w tym roku był konkurs „Nasza miejscowość 2050”, który polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: „Jaka przyszłość czeka mieszkańca Waszej miejscowości w 2050 roku?”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi lokalnych społeczności na zmiany, które coraz szybciej zachodzą w otaczającym świecie: zarówno pod kątem rozwoju nowoczesnych technologii, jak i zmian środowiskowych. Zachętą do uczestnictwa były natomiast atrakcyjne nagrody: spotkanie z aktorką Anią Guzik, pisarzem Grzegorzem Kasdepke, robot edukacyjny Photon czy lekcja o kosmosie z wykorzystaniem technologii VR. Liderzy Pracowni wraz z dziećmi i młodzieżą przygotowali prace, w postaci rysunków, prezentacji i filmów. Każdą wyróżniał indywidualny zamysł i styl. Jury oceniając zgłoszenia nie miało łatwego zadania. W trakcie wybierania zwycięzców kierowało się trafnością obserwacji, nowoczesną forma przekazu oraz odniesieniem dolokalnej tradycji. Spośród ostatecznie wybranej piątki laureatów można wyróżnić lokalną Pracownię Orange w Cieszanowie prowadzoną na co dzień przez Małgorzatę Mizyn.


- Pracownia jest miejscem w którym dzieje się coś innowacyjnego i ciekawego, gdzie dzieci i seniorzy mogą integrować się blisko miejsca zamieszkania. Nie muszą jechać aż do miasta, żeby wziąć udział w ciekawych zajęciach np. z użyciem VR. Dotychczas udało nam się zaprezentować dzieciom m.in ploter laserowy i drukarki 3D, o które nie łatwo w małej miejscowości jak Cieszanów. Mimo wszystko takie sytuacje mają miejsce, dzięki pomocy Fundacji Orange. Zajęcia w Pracowni  zawsze wywołują uśmiech na twarzy, dlatego warto działać. W Pracowni Orange w ramach lokalnego klubu kodowania prowadzimy lekcje programowania i kodowania. 


Jest to miejsce kojarzone z nowoczesną technologią. Bardzo cieszymy się z nagrody, która będzie w pełni wykorzystana! - mówi Małgorzata Mizyn, Liderka nagrodzonej Pracowni wCieszanowie. 

Pracownie Orange to multimedialne świetlice dla lokalnych społeczności. Każda z nich została wyposażona w sprzęt multimedialny: komputery z darmowym dostępem do internetu, konsolę do gier oraz telewizory LCD. Od początku trwania programu powstało już 100 takich świetlic. W Pracowniach organizowane są liczne szkolenia, warsztaty, zajęcia – zawsze bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. 
Więcej informacji o pracowniach oraz ich pełna lista znajdują się na stronie https://pracownieorange.pl/