Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Przed nami jesień. Teatralna jesień.

data dodania: 2005-10-29
aktualizacja: 2005-10-29 18:46:12
"Przemyska Jesień Teatralna" jest kontynuacją cyklicznej imprezy pn. "Przemyska Wiosna Teatralna". Wszystko zaczęło się od "Dni Przemyśla" w 1973 r., kiedy to Przemyski Dom Kultury wymyślił "Wiosnę Teatralną". Ponieważ aktorzy, podczas trwającej osiem dni imprezy występowali przed wypełnioną po brzegi widownią, postanowiono "Wiosnę" wpisać do kalendarza stałych imprez kulturalnych. Pod tą nazwą organizowana była przez 17 lat. W 1990r. ze względów organizacyjnych odbyła się dopiero w październiku i od tego czasu realizowana jest pod nazwą "Przemyska Jesień Teatralna". Aby popularność tej imprezy nie słabła, Centrum Kulturalne co roku stara się dostarczać miłośnikom Melpomeny nowych wrażeń i wzruszeń, zapraszając coraz to nowe teatry z najlepszymi spektaklami.

Program XIII Przemyskiej Jesieni Teatralnej (dostępny także w dziale Imprezy):

6 listopada godz. 17.00

Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
„Caffe Sax” – piosenki Agnieszki Osieckiej
Scenariusz i reżyseria: Cezary Domagała
Scenografia: Tatiana Kwiatkowska
Choreografia: Tomasz Tworkowski
Wykonanie: Ewa Greś, Małgorzata Jakubiec-Hauke, Ksenia Pomian, Robert Chodur, Michał Rykowski

Jest to muzyczne widowisko, złożone ze znanych i popularnych piosenek Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach. Tytuł pochodzi od ulubionej przez Osiecką kawiarni, która mieściła się na warszawskiej Saskiej Kępie.

10 listopada godz. 18.00
”Kwiaty polskie” Juliana Tuwima
Reżyseria: Zbigniew Zapasiewicz
Muzyka: Włodzimierz Nahorny
Spektakl poetycki z udziałem: Olgi Sawickiej, Zbigniewa Zapasiewicza, Włodzimierza Nahornego (przy fortepianie)

"Kwiaty polskie” – poemat, a właściwie książka pisana wierszem– zajmują wyjątkowe miejsce w dwóch układach odniesienia. W dorobku Juliana Tuwima stanowią kulminację doświadczeń poetyckich. W polskiej poezji XX-w. są fenomenem odosobnionym: utworem przepojonym miłością do ojczyzny, a jednocześnie skrzącym się wyrafinowanym dowcipem, przeplatanym błyskotliwymi dygresjami i nostalgicznymi wspomnieniami. W osobie Zbigniewa Zapasiewicza dzieło Tuwima znalazło idealnego interpretatora. 

20 listopada godz. 17.00

Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi
„Łoże” Sergiego Belbela
Reżyseria: Karolina Szymczyk
Wykonanie: Kamila Klimczak, Weronika Książkiewicz, Przemysław Redkowski, Michał Rolnicki

Sugestywne studium oparte na komediowym pomyśle. Żywy język, inteligentna konstrukcja (czy dekonstrukcja), spójność postaci i współczesność sytuacji czynią z tej sztuki swoiste zwierciadło, przedstawiające nieco karykaturalny obraz pewnej grupy społecznej. Sergi Belbel jest jednym z najlepiej znanych na świecie współczesnych dramaturgów hiszpańskich. Spektakl reżyserujejedna z najbardziej obiecujących młodych reżyserek teatralnych, Karolina Szymczyk, a występuje czwórka bardzo obiecujących młodych aktorów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej w Łodzi. Spektakl, przygotowany w koprodukcji z Instytutem Cervantesa, miał  już kilkanaście przedstawień i zdobył pierwszą nagrodę na XIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, aktorka Kamila Klimczak otrzymała nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Dramatycznych w Brnie, rozpoczęto już rozmowy na temat sprzedaży praw.

24 listopada godz. 18.00

Państwowy Teatr Komedii i Dramatu w Kijowie
„Morze – noc –świece” Yozefa Bar-Yozefa
Reżyseria: Eduard Mitnickij
Scenografia: Igor Niesmijanow
Muzyka: Aleksander Kurij
Kostiumy: Ilona Kuc
Choreografia: Ałła Rubina

„Morze – noc –świece” w wykonaniu Teatru Dramatu i Komedii w KijowieSpektakl zrealizowany przy współpracy z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
„Morze… noc… świece” Yosefa Bar -Yosefa to tragedia człowieka żyjącego w rozbitym świecie, miotającego się między długami a namiętnością, człowieka bliskiego każdemu widzowi.  Sztuka ta ma wiele niespodziewanych zwrotów akcji. Co chwilę zostajemy zaskoczeni, podobnie jak chełpliwy, zadufany „żeglarz” zostaje zaskoczony przez sztorm w obliczu katastrofy” (w oparciu o materiały Teatru).
„Spektakl przeżywamy głęboko, czujemy jego pulsowanie…Wspólnie z aktorami próbujemy zrozumieć te fundamentalne zasady wszechświata ?. Ale, czy je rozumiemy? Historia opowiedziana otwarcie i wstrząsająco...” (Vadim Dyszkont „Roskolatyj mir” Gazeta „Kijewski telegraf” 17 –23.2003 r.).


Wszystkich wielbicieli Melpomeny zapraszamy do Centrum Kulturalnego przy ul. Konarskiego.
Bilety (15 zł) i karnety (50 zł) do nabycia w kasie Centrum Kulturalnego w godz. 14.00-20.00, tel.678-31-32.