Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Przemyska secesja wg dra Bartłomieja Gutowskiego

data dodania: 2008-02-16
aktualizacja: 2008-02-16 12:18:27
14 lutego w Galerii Zamku Kazimierzowskiego, dr Bartłomiej Gutowski wygłosił wykład pt. „Secesja przemyska na tle secesji galicyjskiej” połączony z promocją książki „Secesja w architekturze Przemyśla” swojego autorstwa.

 

Dr Bartłomiej Gutowski jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadzi tam zajęcia m. in. z architektury współczesnej, historii filozofii i technik informatycznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Klubu Krytyki Artystycznej POKAZ, Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Ma na swoim koncie wiele książek, artykułów, recenzji i opracowań. Wspólnie z ojcem - Maciejem Gutowskim, również znanym historykiem sztuki, opublikował w roku 2001 monografię „Architekturasecesyjna w Galicji”, w której przemyskie budowle pokazane zostały na równi z budowlami, jakie powstały w miastach Galicji. Przemyśl w książce „Secesja w architekturze Przemyśla” odgrywa tym razem rolę pierwszoplanową. Bartłomiej Gutowski omawia w niej architekturę secesyjną w Przemyślu na tle zarówno europejskim, jak i galicyjskim.

Wykład architekta ze stolicy poparty był wyświetlanymi slajdami, które w bardzo sugestywny sposób uświadomiły nam, że Przemyśl to naprawdę niezwykłe miasto. Potwierdziły to również słowa prelegenta, który kilkakrotnie odnosił się do bardzo podobnych budowli w Polsce i wEuropie. Stwierdził również kilkakrotnie, iż nasze miasto posiada wiele motywów secesyjnych występujących niezwykle rzadko. Z pewnością znalazło się wśród licznie zgromadzonych słuchaczy kilka osób, które dopiero w tym momencie dostrzegły walory architektoniczne Przemyśla – miasta, któro podobnie jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach. Po wykładzie, autor podpisywał swoją książkę, a chętnych na autograf było naprawdę wielu.


Tomasz Beliński



Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony PCKiN "Zamek" - www.kultura.przemysl.pl