Przemyśl - nasze miasto całą dobę
swiatpogody.pl

Przemyski Orszak Trzech Króli w asyście aniołów [ZDJĘCIA]

data dodania: 2018-01-07
aktualizacja: 2018-01-07 21:16:17
Chrześcijańskie Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia każdego roku to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, które związane jest z postaciami trzech mędrców wędrujących do Betlejem by oddać pokłon Chrystusowi.

Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie mędrcy nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar. Święto Trzech Króli w okresie powojennym było dniem wolnym od pracy jednak zmieniono to w roku 1960. Dopiero w 2010 roku, po 50 latach dzień wolny przywrócono.

Stosunkowo nowym w Polsce zwyczajem obchodzenia święta 6 stycznia jest Orszak Trzech Króli. Jest to tak naprawdę przedstawienie Jasełek w przestrzeni publicznej tworzone przez lokalną społeczność: rodziny, szkoły, włodarzy. W tym roku organizatorami w Przemyślu byli: Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Po raz pierwszy takie obchody w Polsce zorganizowane zostały w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach szkolnych. Obecnie – aż trudno w to uwierzyć, że po tak krótkim czasie – impreza zakrojona jest na ogromną skalę, a w kolorowych orszakach biorą udział całe społeczności. W ubiegłym roku w naszym kraju Orszak Trzech Króli odbyłsię w 560 miejscowościach, w bieżącym 2018 już w 644 miejscowościach. Jedną z nich był oczywiście Przemyśl, i tu, po Mszy Świętej a Archikatedrze, uczestnicy Orszaku maszerowali ulicami miasta. Po dotarciu do szopki, która znajdowała się w Rynku, oddano pokłon leżącemu w żłobie Chrystusowi i śpiewano kolędy. Dla chcących się posilić – a było ich naprawdę wielu – przygotowano barszcz i drożdżówki, które rozdawali wolontariusze z Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

W przemyskim Orszaku Trzech Króli – podobnie jak w innych miastach – udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, włodarze miasta oraz przedstawiciele duchowieństwa. Wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami kolędowali m.in.: Metropolita Przemyski abp Adam Szal, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki.