Półtoragodzinna rekonstrukcja składała się z pięciu scen.
Pierwsza to uliczne sceny z życia miasta, jakie rozgrywały się 31 sierpnia i 1 września.
Scena druga to już pierwsze dni września, którym najpierw towarzyszyła euforia z powodu wypowiedzenia wojny Niemcom przez naszych „sojuszników”, a następnie dramat związany z pierwszym bombardowaniem Przemyśla przez Luftwaffe.
Kolejna scena ukazała exodus ludności cywilnej, która uciekała przed niemiecką nawałą w kierunku Lwowa oraz wejście do miasta od strony Zasania 11 Karpackiej Dywizji Piechoty pułkownika Prugara-Ketlinga.
Przedostatnia to już scenybatalistyczne – walki obrońców miasta pod dowództwem pułkownika Matuszka w rejonie mostu drogowego i ulicy T. Kościuszki z pododdziałami 7 Dywizji Piechoty Wehrmachtu.
Rekonstrukcja zakończyła się symbolicznym spotkaniem obu okupantów, oficerów niemieckich i sowieckich porozumiewających się co do ustalenie stosunków granicznych na Sanie.
Impreza ta była jedynym takim wydarzeniem w historii polskich rekonstrukcji ze względu na jej niecodzienny charakter, gdyż oprócz pokazania samych walk, ukazano widzom los ludności cywilnej.
Akcja inscenizacji toczyła się w Rynku i przyległej ul. Kościuszki. Podziwialiśmy 180„żołnierzy” i, po raz pierwszy w dziejach rekonstrukcji w Polsce, aż 100 cywilów. Zobaczyliśmy m.in. oddział kawalerii, polską piechotę, oddział Policji Państwowej, Wehrmacht oraz auta cywilne, wojskowe motocykle, a także 100-letni wóz drabiniasty.
Rekonstrukcję "Przemyśl - wrzesień 1939" obejrzało aż 14 tysięcy widzów, najwięcej z trzech dotychczasowych inscenizacji militarnych w naszym mieście.
W rekonstrukcji brały udział następujące stowarzyszenia:
Galerie z rekonstrukcji:
Filmy: