Przemyśl - nasze miasto całą dobę
swiatpogody.pl

Przychodnia nie przyjęła honorowego dawcy krwi z Przemyśla

data dodania: 2018-02-04
aktualizacja: 2018-02-04 23:04:35
Mężczyzna miał 38 stopni gorączki i źle się czuł. Poszedł do lekarza internisty w przychodni POZ przy ul. Sportowej. W efekcie Honorowy Dawca Krwi został odesłany "z kwitkiem".

- Rejestracja trwała do godziny 8. Poinformowano mnie, że nie zostanę już przyjęty... Jestem honorowym dawcą krwi. Oddałem do tej pory 35 litrów rzadkiej krwi o grupie 0 RH-. Odznaczono mnie brązowym i złotym medalem. Postanowiłem pokazać lekarzowi legitymację zasłużonego HDK. Powinien przyjąć mnie bez kolejki - opowiada mężczyzna.

Lekarz odesłał 39-latka do rejestracji. Mężczyzna chciał wybrać kartę i wrócić do lekarza. Pielęgniarka karty nie wydała tłumacząc, że skończył się limit przyjęć.

- Wróciłem do lekarza i zapytałem go wprost, czy mnie przyjmie. Powiedział stanowczo, że nie. W przychodni wywieszone są informacje, że honorowi dawcy krwi przyjmowani są bez kolejki, a jednak tak nie jest - dodaje zniesmaczony przemyślanin.

- Według ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej osoba, o którą państwo pytacie ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych wambulatoryjnej opiece zdrowotnej. Świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. W poradni POZ nie są prowadzone listy oczekujących nie są to również świadczenia specjalistyczne, ani tym bardziej szpitalne. Przepis ten nie dotyczy poradni lekarza rodzinnego. Lekarz prawidłowo zatem odesłał pacjenta do rejestracji - tłumaczy Rafał Śliż z oddz. NFZ w Rzeszowie.

 

 

Źródło nowiny24.pl. Data 04.02.2018.