Posłużyć temu może rycina ze słynnego atlasu miast świata "Civitates Orbis Terrarum" G. Brauna i A. Hogenberga, a konkretnie z jego szóstego tomu "Theatri praecipuarum totius mundi urbium liber sextus" - wydanego w Kolonii w 1612 roku. Przedstawia ona jeden z najbardziej znanych widoków dawnego Przemyśla, przedstawiający miasto właśnie z końca XVI wieku.
Wprawne oko dostrzeże na niej wiele ważnych obiektów, które albo w ogóle nie dotrwały do dzisiejszych czasów, albo zostały gruntownie przebudowane. Dla ułatwienia, charakterystyczne obiekty otrzymały numerację:
1. Kaplica świętego Leonarda na Kopcu
2. Zamek (tu jeszcze przed przebudową dokonaną przez Marcina Krasickiego, a więc w formie wczesnorenesansowej, nadanej przez P. Kmitę)
3. Brama Grodzka (Sanocka)
4. Furta zamkowa
5. Brama Wodna (Krakowska)
6. Brama Lwowska
7.Gotycki kościół Dominikanów (rozebrany w wyniku "kasat galicyjskich")
8. Renesansowy Ratusz (zrujnowany i rozebrany w końcu XVIII wieku)
9. Katedra (wtedy gotycka, obecnie zbarokizowana - z wyj. prezbiterium, któremu przywrócono kształt gotycki w efekcie prac konserwatorskich w XIX w.)
10. Renesansowa kaplica Drohojowskich przy katedrze (istnieje do dzisiaj, ale przebudowana w stylu barokowym w XVII wieku)
11. Najstarszy w mieście, drewniany kościół św. Piotra (z charakterystyczną strzelistą wieżyczką, rozebrany przez Jezuitów w XVII wieku)
12. Kościół Franciszkanów(gotycki, obecnie późnobarokowy)
13. Katedra unicka???
14. Dzielnica żydowska (nie widać istniejącej już wtedy, renesansowej "starej" synagogi, spalonej w czasie II W.Ś.)
Jak widać, z racji rozmiarów, ten duży renesansowy gmach z wysoką wieża ozdobioną hełmem, dominował w krajobrazie miasta. Prawdopodobnie nie ustępował on rozmiarami, jak i rozmachem słynnemu ratuszowi w Poznaniu. Według historyków architektury, attyka zdobiąca ratusz musiała przypominać tą zdobiącą obecnie Basztę Szlachecką w Krasiczynie. Przemyski ratusz powstał w latach 60-tych XVI wieku. Austriacy rozebrali go dwa stulecia później.
Modernizacja Rynku ma się rozpocząć w tym roku, dzięki przyznaniu Przemyślowi 4 milionów złotych na odnowę zabytków.
Rycina oraz opis pochodzą z zaprzyjaźnionego blogu: www.przemyski.blox.pl