Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Foto-relacja z WINCENTIADY - Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego

data dodania: 2023-08-28
aktualizacja: 2023-08-28 21:59:20
Święty Wincenty żył w II wieku w Rzymie, torturowany zginął za wiarę, a Kościół uznał go za świętego męczennika. Jego relikwie złożone są w kościele księży Franciszkanów i przechowywane są na ołtarzu tego świętego koło ambony. Św. Wincenty wsławił się wieloma cudami. O trzech z tych cudów zapisane są podania. Pierwszy to oswobodzenie miasta Przemyśla od napaści Tatarów pod przewodnictwem Księcia Rakoczego z Siedmiogrodu, drugim cudem jest uratowanie Przemyśla od pożaru ognia, a trzeci cud to uzdrowienie niejakiego Marcina Wachowicza od ślepoty.

Aby obyczajom prastarym zadość uczynić i żeby pamięć o Patronie miasta naszego ocalić, jako wiadomym wszystkim chcemy oznajmić do wiadomości podając, iż Świętego Wincentego na wieczną rzeczy pamiątkę zachowując, w podzięce szczerej celebrę wspaniałą wyprawiliśmy.

Jak co roku z końcem lata przychodzi czas na WINCENTIADĘ – święto patrona każdego przemyślanina – Świętego Wincentego. Jak zwykle odbywa się wtedy Msza Święta oraz procesja ulicami miasta z relikwiami patrona, odbywają się również artystyczne występy, wystawiane są stragany z okazjonalnymi towarami. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Prezydent Miasta Przemyśla i Franciszkanie. Wincentiada to uczta dla ducha i ciała od zawsze oczekiwana, to obyczaj, który zobowiązuje do zaprezentowania wszystkiego co najlepsze tak, aby ten czas był świętem radości, zabawą dla całej rodziny, a chwile tu spędzane były niezapomniane.

Trzeci dzień WINCENTIADY połączony był z plenerową trasą koncertową „Lata z Radiem”. Przemyślbył ostatnim przystankiem na trasie tegorocznej edycji wydarzenia firmowanego przez Program 1 Polskiego Radia.

Tekst Tomasz Beliński
Fotografie: Tomasz Beliński, Grzegorz Gajdzik
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK