Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

data dodania: 2007-09-18
aktualizacja: 2007-09-19 13:09:39
Z okazji 68. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w Kościele Garnizonowym OO. Karmelitów oraz na Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym OO. Karmelitów, w intencji walczących w obronie wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Uczestniczyli w niej m.in. weterani II wojny światowej, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy miasta, a wśród nich licznie zgromadzona przemyska młodzież.

W homilii ks. płk Józef Mroczek apelował, że nie można zapomnieć o oficerach poległych na wschodzie, których „tablice będą wołać i wołają do nas i do następnych pokoleń, które przyjdą po nas, o wielkiej ofierze, jaką złożyli na wschodzie w naszymimieniu, o wolną i suwerenną Polskę.” Tablice poległych, które znajdują się na cmentarzach „są świadectwem ich straszliwej ofiary złożonej za prawdę, za wiarę – za wiarę o Prawdę, za Polskę przez piękność ideałom Ojczyzny”. Duszpasterz wojskowy powiedział także, iż ofiara polskich oficerów „nieustannie woła do świata i jest ostrzeżeniem przed może następną katastrofą, która może ogarnąć całej świętej ludzkości”, gdyż żyjemy w czasach upadku wartości i wszelkich zasad moralnych i dlatego „z obawą, z niepokojem musimy patrzeć przed siebie w przyszłość, bo jeżeli tak dalej będzie to może rozgorzeć znowu pożoga nienawiści”. Kapelan przestrzegł, iż „nie wolno nienawidzić i zabijać drugiego tylko, dlatego, że inaczej wierzy, że należy do innego narodu, dlatego, że z tym życiem złu się przeciwstawia – daje świadectwo prawdzie.
Ponadto, w homilii ks. płk J. Mroczek podziękował wszystkim tym, którzy organizują takie uroczystości i tym,którzy w nich uczestniczą, modląc się w ich intencji wszystkich tych, którzy na ołtarzu ojczyzny położyli swoje życie. - „Dzisiaj żądamy, aby prawda popełnionej na nas zbrodni zaistniała w całym swym wymiarze. Dopiero wtedy na mocnym gruncie prawdy i sprawiedliwości historycznej będzie można budować stabilną współpracę między naszymi pobratymczymi narodami.” – apelował kapelan.
Na koniec homilii ks. płk J. Mroczek stwierdził, iż „takie uroczystości zakorzeniają się właśnie głęboko, szczególnie w sercach młodzieży. Przypominają równocześnie straszną cenę naszej drogi ku wolności,która zaczyna się 1 września 1939 i 17 września.” Zaapelował, także do wiernych, aby w zbliżających się wyborach do parlamentu wybrali tych, którzy kochają Polskę i uznają Boże przykazania, ponieważ „tylko na nich można polegać, tylko oni zbudują wielką, piękną i świetlaną Polskę.

Po Mszy św. zgromadzeni udali się ulicami miasta na Cmentarz Wojskowy, gdzie pod Krzyżem Katyńskim kontynuowano uroczystości.

W wystąpieniu prezydent Robert Choma powiedział, że przychodząc pod Krzyż Katyński składamy hołd Polakom poległym w obronie Ojczyzny, o których pamięć w długich powojennych latach była zakazana. Prezydent dodał także, że 68. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę obchodzimy nie tylko dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, ale również „dla upamiętnienia jej następstw, straszliwych zbrodni jakich sowieccy oprawcy dokonali na bezbronnych jeńcach z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie”.
R. Choma stwierdził również, iż dzisiejsza sprawa zbrodnikatyńskiej „jest wstydliwym tematem dla dążącej do odzyskana mocarstwowej pozycji Rosji”.
W wystąpieniu prezydent Przemyśla odniósł się filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy, który – wg R. Chomy - jest „wielką próbą wstrząsającego przypomnienia prawdy”. Wyraził nadzieje, że będzie to obowiązkowa lektura dla każdego Polaka, ze względu na poziom artystyczny oraz przekazywane treści. Wg prezydenta Chomy nikt nie mógł lepiej przedstawić tej tragicznej historii jak „nasz wielki reżyser, bo wśród zamordowanych znalazł się także jego ojciec.” Stwierdziłrównież, że to życiowe dzieło Andrzeja Wajdy „da szansę porozumienia i poznania, a także zrozumienia w sprawie Katynia oraz całej historii Europu Wschodniej ludziom z poza Polski”.

Okoliczne mowy wygłosili również senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz oraz przewodniczący Zarządu Regionu "Ziemia Przemyska" NSZZ „Solidarność” Andrzej Buczek, który na ręce prezydenta miasta przekazał replikę guzika z munduru oficera katyńskiego.

Obchody zakończyły się odczytaniem Apelu Poległych oraz złożeniem wieńców pod Krzyżem Katyńskim.