Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Sevilla i Krym w Krasiczynie

data dodania: 2006-09-03
aktualizacja: 2006-09-03 14:28:22
W miniony piątek w Krasiczynie zainaugurowano IV Wielokulturowy Festiwal „Galicja”.

 

1-go września na dziedzińcu zamku wystawiono jedną z najbardziej znanych i kochanych oper komicznych „Cyrulik sewilski”. Libretto, na podstawie komedii Pierre'a Beaumatchaisa, opowiada historię miłosną, rozgrywająca się w XVIII-wiecznej Sewilii. Tytułowy bohater - cyrulik Figaro - snuje mnóstwo intryg, aby przechytrzyć zazdrosnego doktora Bartolo i połączyć jego wychowanicę Rozynę z zakochanym w niej śmiertelnie Almavivą.
Opera, w wykonaniu artystów Lwowskiego Akademickiego Teatru Opery i Baletu, rozpoczęła się w słońcu, a skończyła w strugach deszczu. Jednak publiczność wytrwała do końca.

Wystawa Vlkolinec Nazajutrz przed publicznością zaprezentowała się najmniejsza w Polsce, bo licząca 120 osób, mniejszość narodowa – Karaimi. Ich zespół „Sanduhacz” przedstawił legendę krymską „Aga Dumpa” opowiadającą o ciemiężycielu Karaimów chanie krymskim. Gdy prześladowca zniknął w morskiej otchłani, postanowiono upiec słodkie ciasto. „Stupiecz” do dziś jest potrawą narodową Karaimów, których w 1397 roku na Litwę z Krymu sprowadził wielki książę Witold.

Występom towarzyszyły wernisaże wystaw fotograficznych. W zamkowej galerii można obejrzeć zdjęcia Oleksandra Lepietuna "Ukraino - Matko moja" oraz Christiana Lingga i Susanne Schaber "In the World of Stone". Natomiast na dziedzińcu prezentowana jest wystawa „Vlkolinec - Światowa Lista Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO” autorstwa Juraja Cecha.